امروز : ۱/ مرداد /۱۴۰۳ - ساعت ۱۴:۰۲

(تصاویر) جشن خیابانی هواداران طالبان

به گزارش راه سلام، در افغانستان تحت حاکمیت طالبان، مهمترین تحول مثبت مورد توافق مقامات داخلی و خارجی این بود که دوره درگیری که نزدیک به ۴۰ سال به طول انجامید، پشت سر گذاشته شد و پیشرفت‌هایی در زمینه امنیت در سراسر این کشور حاصل شد.

هنوز هم هر شخصی می‌تواند به راحتی شب و روز از طریق زمینی یا هوایی به تمام ولایات افغانستان برود، اما داعش هر از چند گاهی با اقدامات تروریستی سعی در برهم زدن این محیط دارد.

در دو سال گذشته، داعش حملات بمب گذاری و مسلحانه زیادی انجام داده است که در آن صد‌ها نفر به ویژه اعضای طالبان و افغان‌های شیعه جان خود را از دست داده اند.

علیرغم تدابیر اداره طالبان، اقدامات داعش در مورد هدف قرار دادن شیعیان افغان در نماز جمعه و محرم در هتلی که توسط چینی‌ها در کابل اداره می‌شود و علیه دختران جوان هزاره که برای امتحان دانشگاه آماده می‌شدند، در ذهن باقی ماند.

از سوی دیگر، برخی از گروه‌های مخالف مسلح که علیه حکومت طالبان می‌جنگند، ترور‌ها و حملات را سازماندهی می‌کنند. این اعتراضات به جای غیرنظامیان، اعضای طالبان را هدف قرار می‌دهد.

یکی از مهمترین تحولات دوره حکومت طالبان، کشته شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده در حمله هواپیما‌های بدون سرنشین آمریکایی به خانه‌ای در مرکز کابل در ۳۱ جولای ۲۰۲۲ بود.