امروز : ۴/ مرداد /۱۴۰۳ - ساعت ۲۲:۲۷

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

۱۸۰ دانش آموز با یک توالت در یک خانه استیجاری در سرآبتاوه یاسوج درس می خوانند

۱۷ هزار دانش‌آموز کلاس اولی استان کهگیلویه و بویراحمد با شعار "مهر مهدوی و مدرسه ایران قوی" در حالی در جشن شکوفه‌های ۲۹ شهریور امسال قرار است سال تحصیلی خود را آغاز کنند که بنا بگفته مدیرکل آموزش و پرورش این استان، سه هزار و 700 نفر از دانش آموزان همین استان، توان خرید کتاب درسی و حاضر شدن برا کلاس هاس جدید خود را ندارد.

به گزارش راه سلام، گفته می شود اول مهرماه سالجاری ۱۷۲ هزار دانش آموز در بیش از سه هزار فضای آموزشی سال تحصیلی را در استان کهگیلویه و بویراحمد شروع و شش کمیته در ستاد بازگشایی مدارس استان تشکیل شده تا شاهد برگزاری آئینی باشکوه برای آینده سازان ایران و این استان باشد.

۳۲ درصد دانش آموزان در ۶۸ درصد فضای آموزشی استان کهگیلویه و بویراحمد در روستاها درس می خوانند و ۶۷ درصد دانش آموزان در ۳۳ درصد فضای آموزشی در شهرها مشغول به فراگیری علوم خواهند شد.

برخی از والدین در شهرستان های ۹ گانه این استان از افزایش سرسام آور اقلام موردنیاز دانش آموزان خود در سال تحصیلی نگران و می گویند: شرایط اقتصادی آنان برای ادامه تحصیلات فرزندان شان اصلا مهیا نبوده و مجبورند فرزندان خود را از ادامه تحصیل بازدارند.

“سیدحسین” کارگر ساختمانی ساکن در محدوده بازارچه هتل ارم یاسوج می گوید: متاسفانه شرایط کار ساختمانی در تابستان امسال بدلیل گران شدن مصالح و پایین آمدن ساخت و سازها در وضعیت بدی قرار داشت و ما نتوانستیم در این فصل که فصل کار است، برای مهرماه فرزندان مان پس اندازی داشته باشیم تا آنان بتوانند درس بخوانند.

وی با تاکید براینکه او در چنین شرایطی از عذاب وجدان رنج می برد اما راهی برای ادامه تحصیل فرزند پسر ۱۱ ساله خود نمی بیند، خاطرنشان کرد: در تابستان امسال، پسرم در میدان استانداری به کار شسشتوی ماشین ها مشغول بود و چون توان جسمی اش پایین بود هم نتوانست خوب کار کند.

خانمی در میدان مرکزی شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه که شغل خود را خیاطی لباس زنانه معرفی می کند هم از نرفتن فرزند دخترش به مدرسه بخاطر نداشتن توان اقتصادی مناسب خبرداد و تصریح کرد: در تامین مایحتاج زندگی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنیم و واقعا توان اینکه اجازه دهیم دخترمان در دبیرستان ادامه تحصیل بدهد را نداریم.

او به راه سلام می گوید: دخترم نامزد دارد و بخاطر اینکه نتوانستیم مایحتاج مدرسه اش را تامین کنیم، قصد داریم او را در این سن پایین، روانه خانه شوهر کنیم اگرچه می دانم او به درس و مدرسه خیلی علاقمند است.

یک جامعه شناس هم اینگونه می گوید: جامعه‌ای که گرفتار فشار اقتصادی است همه تلاشش صرف مایحتاج اولیه زندگی می‌شود و فرصت کافی برای لذت بردن از مطالعه و تفکر وجود ندارد و کالای فرهنگی آخرین کالای سبد خانواده را تشکیل خواهد داد.

“امین روانان” به راه سلام گفت: در چنین شرایطی علاوه بر موانعی همچون بی‌سوادی و فقر اقتصادی و کوتاهی رسانه‌های گروهی از جمله رادیو و تلویزیون، عدم گسترش کتاب خوانی و ارزش نهادن به مطالعه نیز در مقوله افت تحصیلی تاثیرگذارند.

وی معتقدست: مسئله تحصیل در نهاد آموزش و پرورش بسیاری از کشورهای جهان سوم بصورتی حاد مطرح است و با توجه به اینکه منابع و امکانات اغلب این کشورها محدود است در امر تحصیل، صرفه‌جویی، دقت در مصرف، تخصیص این منابع به بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی را الزامی می‌سازد.

روانان تاکید می کند که برابر بررسی های موجود در زمینه بررسی علل دانش آموزان بازمانده از تحصیل، نتایج بیانگر این است که مسئله کودکان بازمانده ازتحصیل از مسائل مهم محلات کم برخوردار می باشد که این امر ناشی از وجود نابرابری ها در سطح محلات از نظر برخورداری از زیرساختهای آموزشی، رفاهی و فرهنگی و همچنین وجود خُرده فرهنگ های محلی از قبیل عدم توجه به آموزش بانوان، وجود مشکلات اقتصادی خانواده ها و بالا بودن هزینه های آموزش است.

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد، فقرمالی و فرهنگی، بدسرپرستی، اشتغال به کار، ازدواج زودهنگام، بیماری صعب العلاج و عقب ماندگی ذهنی را از جمله دلایل بازماندگان از تحصیل برشمرد.

“سید حمزه باقری نژاد” در گفت و گو با راه سلام از یاسوج گفت: بازگرداندن دانش آموزان بازمانده از تحصیل در واقع گامی برای تحقق عدالت آموزشی است که در استان کهگیلویه وبویراحمد نیاز به مشارکت موسسات، نهادها، سَمن‌ها و رسانه ها در شناسایی دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل داریم.

وی افزود: شناسایی  برخی دانش آموزان بازمانده از تحصیل بدلیل نداشتن نشانی محل سکونت، شماره تماس و دیگر راه های ارتباطی با آنها، کار بسیار سختی است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: یک هزار و ۱۲۰ نفر، بازمانده از تحصیل در سطح استان وجود دارد که ۵۰ درصد از آنها شناسایی شده است.

باقری نژاد با اشاره به اینکه بازمانده از تحصیل به گروه سنی شش تا ۱۷ سال گفته می شود که در چرخه آموزشی قرار ندارند، یادآورشد: تاکنون در استان کهگیلویه وبویراحمد ۴۷۰ نفر از کود‌کان بازماند‌ه از تحصیل، شناسایی و جذب شد‌ه اند.

معاون آموزشی اداره‌ کل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: آموزش در دوران کرونا به صورت مجازی بود و خیلی از خانواده ها در استان کهگیلویه و بویراحمد امکان خرید گوشی همراه یا تبلت را نداشتند و برای آنان مقدور نبود که این امکانات را برای فرزندان خود فراهم کنند و به همین دلیل، برخی از دانش آموزان از چرخه آموزش بازماندند.

“محمد جمالی آرند”  به راه سلام افزود: کرونا و فقر باعث شد تا تعدادی از دانش آموزان در سطح استان از بحث آموزش دور بمانند.

وی تاکید کرد که با این هزینه‌های آموزش و پرورش، به جایی نخواهیم رسید.

معاون برنامه و توسعه منابع اداره ‌کل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: ما باید واقعیت‌ها را بگوییم که بتوانیم بر اساس آن اقدام بهتری داشته باشیم و اکنون به لحاظ تجهیزات، مدارس ما در وضعیت بحرانی است و باید به داد مدارس برسیم.

” ایمان سبحانی‌نژاد  ” با بیان اینکه وجود آسیب‌های اجتماعی و تربیت نیروی انسانی در تراز انقلاب اسلامی باید اولویت آموزش و پرورش باشد، به ایلنا افزود: وضعیت فضای آموزشی سرآبتاوه دل سنگ را می‌ترکاند چرا که ۱۸۰ دانش آموز در یک خانه استیجاری با یک سرویس بهداشتی تحصیل می‌کنند.

وی افزود: نه صندلی و میز دانش آموز با کیفیت هست و نه میز معلم مناسب وجود دارد و ما حقیقتاً با بحران آموزشی روبرو هستیم.

سبحانی‌نژاد تاکیدکرد: بلحاظ زیرساخت‌ها مشکل اساسی وجود دارد و از طرفی در توزیع زیرساخت‌ها عادلانه عمل نشده و جانمایی مدارس هم عادلانه نبوده است بگونه ای که مدرسه سه طبقه خالی از سکنه و دانش آموز داریم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد هم ترک تحصیل در بین دانش آموزان این استان را نگران کننده و رو به افزایشی خواند و اظهارداشت: ترک تحصیل دانش آموزان در این استان بیشتر بدلیل بحث مالی و نداشتن اقلام زندگی است و در آینده نزدیک آمار و وضعیت استان در این خصوص را جمع بندی و در اختیار استاندار قرار خواهیم داد.

“حسنعلی عزت‌خواه ” به راه سلام از یاسوج گفت: تاکنون ۱۵۲ هزار و ۷۷۲ دانش آموز در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد ۱۴۹ هزار دانش آموز کتاب درخواست دادند و این مسئله و اختلاف آمار به این معناست که دانش آموزانی در استان وجود دارد که خانواده های آنها توان خرید کتاب برای فرزندان خود ندارند.

وی ادامه داد: سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان معلول و مدارس استثنایی طبق قانون باید رایگان باشد که در این زمینه انتظار همکاری بخصوص از شهرداری‌ها داریم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۷۰۰ کلاس درس زیرِ نُرم‌ حضور دانش آموز و ۲۵ مدرسه تک نفری داریم.

عزتخواه با تاکید براینکه بدلیل مشکلات اقتصادی خانواده ها برخی از والدین احتمالاً به سامانه خرید کتاب مراجعه نکرده باشند و بعضی از والدین هم توانایی خرید کتاب ندارند، یادآورشد: ما به مدیران مدارس گفته‌ایم که به هر شیوه‌ای که شده کتاب این دانش آموزان را تهیه کنند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد هم به حجم بالای تراکم دانش‌آموزی در یاسوج مرکز استان و شهرستان بویراحمد و کمبود فضای آموزشی در همین منطقه اشاره و اظهارداشت: این شهرستان با مشکل جدی کمبود فضای آموزشی مواجه هستیم.

“سیدعلی احمدزاده” در گفت و گو با راه سلام با اشاره به نزدیک شدن به ماه مهر تأکید کرد: از مدیرکل آموزش و پرورش، نوسازی مدارس و سایر مدیران مرتبط با موضوع تعلیم و تربیت می‌خواهم طوری برنامه‌ریزی کنند که در آغاز سال تحصیلی مشکلات مدارس را به حداقل برسانیم.

وی با بیان اینکه برخی کار‌ها نیازمند مدیریت است، یادآورشد: اینکه فکر کنیم بدون اعتبار نمی‌توانیم تحول ایجاد کنیم امر معقولی است اما مبنای تحولات همیشه اعتبار و اقتصادی نبوده بلکه تفکر و هنر خوب است و اگر بتوانیم این مهم را حاکم کنیم بسیاری از برنامه‌ها را می‌توانیم بدون اعتبارات سنگین انجام دهیم و موفق شویم.

رئیس شورای آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: بسیاری از مشکلاتی که در جامعه با آن دست به گریبان هستیم بدلیل نبود انسجام در کارهاست، آموزش و پرورش دستگاهی مهم، زیربنایی، تحول آفرین و گسترده است اگر انسجام و بهره‌وری به خوبی در این اداره شکل بگیرد علاوه بر اینکه راندمان کار افزایش می‌یابد جلوی هدر رفت‌ها را هم می‌توان گرفت.

احمدزاده تأکید کرد: آموزش و پرورش بر روی بهره‌وری حساب باز کند و از اعتباراتی که در اختیار دارد نهایت استفاده را ببرد، ضمن اینکه از آموزش و پرورش حمایت می‌کنیم اما انتظار داریم با همین اعتبارات اولیه‌ای که در اختیار دارد می‌دانی و عملیاتی پای کار و در صحنه باشند.

وی از آموزش و پرورش خواست تا کار گسترده‌ای انجام دهد و گزارش دهند که کجای کار هستیم و چه مواردی را نیاز داریم و با چه کمبود‌ها و مشکلاتی مواجهیم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: تیم آموزش و پرورش پای کار باشد و از مدارس مناطق مختلف سرکشی کنند و آنچه مورد نیاز مدارس است را تهیه و در اختیارشان قرار دهیم.

احمدزاده با تأکید بر اینکه همه دستگاه‌ها آماده بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه شوند، تأکید کرد: از اول مهر ماه همه مسئولان در کنار دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب باشند، و همه امکانات استان برای بازگشایی باشکوه مدارس و نظام تعلیم و تربیت بسیج شود.

وی در رابطه با توزیع بسته‌های آموزشی و نوشت‌افزار برای دانش‌آموزان نیازمند در سطح استان هم یادآورشد: دستگاه‌ها و نهاد‌هایی که قصد توزیع بسته‌های آموزشی و نوشت‌افزار در سطح استان بین دانش‌آموزان نیازمند دارند طوری عمل کنند که همپوشانی و موازی کاری نشود و با محوریت آموزش و پرورش این مهم انجام شود.

به گزارش راه سلام، استان کهگیلویه و بویراحمد با ۷۲۶ هزار نفر جمعیت،هشت شهرستان و ۱۷ بخش و یکهزار و ۶۷۰ روستای دارای سکنه و حدود ۱۷۲ هزار دانش آموز و بزرگسال و در بیش از ۳۰۱۸ باب آموزشگاه زیر نظر ۱۴ هزار نفر معلم تحصیل می کنند که از این تعداد دانش آموز، ۱۲ هزار نفر در پیش دبستانی ها و مهدکودک های این استان حضور دارند.

از مجموع دانش آموزان استان، ۴۹ درصد از آنها را دختران و ۵۱ درصد را پسران تشکیل می دهند.

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط