امروز : ۵/ خرداد /۱۴۰۳ - ساعت ۰۴:۵۵

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

گمرک کهگیلویه و بویراحمد انبار واردات و صادرات هم ندارد!

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج می‌گوید: زیرساخت توسعه فعالیت‌های اقتصادی در استان فراهم نیست تا جایی که گمرک انبار واردات و صادرات ندارد.

به گزارش راه سلام، عبدالله قبادی در نشست با استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: اتاق‌های بازرگانی به منظور کمک به رشد و توسعه اقتصاد کشور، تبادل افکار و بیان آراء و عقاید مدیران صنعتی، معدنی، کشاورزی و‌ بازرگانی تأسیس شده و در واقع وظیفه اتاق بازرگانی تسهیل‌گری امور برای فعالان اقتصادی است.

وی ارائه نظرات مشورتی به قوای سه گانه و همکاری با دستگاه‌های اجرایی را ضروری دانست و افزود: ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع، معادن و کشاورزی، تشکیل نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و تلاش برای شناسایی بازار کالاهای صادراتی، صدور کارت عضویت و کارت بازرگانی برای فعالان اقتصادی ساماندهی اتحادیه‌های صادراتی و وارداتی، برگزاری دوره‌های آموزشی کاربردی و تایید اعتبار گواهی مبدأ را برخی مهم‌ترین وظایف اتاق بازرگانی دانست.

قبادی ابراز کرد: اتاق بازرگانی در تمامی شوراهای اقتصادی نقش آفرینی دارد که مهمترین آن شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی است که اهمیت و جایگاه بسیار مهمی برای فعالان اقتصادی دارد.

وی ادامه داد: خوشبختانه با همکاری و نظر مساعد استاندار کهگیلویه و بویراحمد، یکی از معدود استان‌هایی هستیم که هر ۱۵ روز یک و به صورت مستمر جلسات شورای گفت‌و‌گو را برگزار می‌­کنیم.

قبادی خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی یاسوج در بخش بین‌الملل و حضور در رویدادهای جهانی همواره تلاش کرده ‌تا با اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری و اقتصادی، تولیدات استان را به بازارهای جهانی معرفی کند و در دوره جدید نیز با تمرکز و تاکید بر کشورهای حوزه خلیج فارس و همسایه این مهم را ادامه خواهیم داد.

وی افزود: در حال رایزنی برای حضور سفیر عمان در یاسوج و همچنین اعزام هیئت‌های تجاری اقتصادی استان به کشور عمان هستیم که به زودی نهایی خواهد شد.

قبادی به اثرات دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان اشاره کرد و افزود: برای رایزنی با سفارت خانه‌ها و سفرای ایران در کشورهای مختلف و تسریع در حضور رویدادهای بین المللی به وجود یک دفتر نمایندگی از وزارت خارجه در استان نیاز مبرم داریم.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با اشاره به نقش آموزش در تربیت تاجر و بازرگان، افزود: استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به سابقه کم خود در تجارت، نیاز ویژه‌ای به آموزش­‌های عمومی در بحث اقتصادی و بازرگانی دارد.

قبادی تصریح کرد: اتاق بازرگانی در سال های اخیر شروع به برگزاری دوره‌های آموزشی رایگان برای علاقه مندان، دانشجویان و فعالین اقتصادی کرده و در ماه‌های اخیر نیز بنا به اهمیت این موضوع و نیازسنجی‌های صورت گرفته، تلاش کرده ایم ماهانه سه الی چهار دوره آموزشی برگزار کنیم.

وی ادامه داد: برای هشت هفته آینده هشت دوره را در تقویم آموزشی خود داریم که شامل مدیریت گردشگری با تاکید بر اقامتگاه‌ها، بوم گردی و بوتیک هتل‌ها، آداب معاشرت در مذاکرات تجاری، فن بیان، قوانین و مقرارات کارت بازرگانی، سامانه جامع تجارت، اسناد تجاری، ثبت برند و اظهارنامه مالیاتی است.

در ادامه این نشست عبدالحسین تقویان نایب رئیس اتاق یاسوج با اشاره به برخی مشکلات در حوزه گمرک استان، اظهار داشت: گمرک استان کهگیلویه و بویراحمد انبار و فضایی برای انجام کارهای واردات و صادرات ندارد و همین امر موجب شده است فعالین اقتصادی برای انجام کارهای گمرکی خود به استان‌های مجاور بروند.

عزیزالله فتحی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی یاسوج نیز در این نشست به برخی مشکلات بانکی پیش روی فعالان اقتصادی اشاره کرد و افزود: شرایط استان کهگیلویه و بویراحمد شرایطی خاص و ویژه است و با وجود اینکه یک درصد مساحت کشور را دارد و در عین حال بیش از ۲۰ درصد منابع مهم خدادادی کشور در این استان بوده، اما با این حال از کمبودها و عقب ماندگی های فراوانی رنج می برد که همین امر شرایط استان را خاص و ویژه کرده است.

فتحی ادامه داد: از مدیران استان انتظار داریم در این شرایط خاص و ویژه، تصمیمات هوشمندانه و ویژه و متناسب با شرایط موجود بگیرند چرا که فعالان اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد در وضعیت کنونی توانایی رقابت با استان های توسعه یافته را ندارند.

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط