امروز : ۴/ مرداد /۱۴۰۳ - ساعت ۲۲:۱۱

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

تولید ماهی در کهگیلویه و بویراحمد،صادرات به کام دیگران

کهگیلویه و بویراحمد با تولید سالانه ۲۲ هزار تن ماهی سردآبی رتبه سوم تولید ماهیان سردآبی کشور را در اختیار دارد و طبق اعلام حوزه اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت صادرات استان پنج هزار تن است اما بدلیل کاستی ها و نبود زیرساخت های لازم، ماهی تولیدی استان بدون هیچ برندسازی از منطقه خارج شده و به نام دیگر استان ها به خارج صادر می شود.

به گزارش راه سلام، استان کهگیلویه و بویراحمد معروف به سرزمین رودخانه های خروشان با وجود تولید ۱۰ درصد از روان آب های کشور ،۵۷ رودخانه به طول یکهزار و ۴۰۰ کیلومتر و ۱۱ هزار کیلومتر آب راه ،دارای ظرفیت های مناسبی در حوزه منابع آبی است . بشار، مارون و زهره از مهمترین رودخانه های کهگیلویه و بویراحمد هستند.

آمار موجود نشان می دهد که این استان سومین پرورش دهنده ماهی در ایران است و با فراهم کردن زمینه‌ های لازم برای توسعه صنعت شیلات در همه مناطق ، کمک شایانی به ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در استان می شود .

یکی از راهبردهای دولت سیزدهم توسعه و تقویت بخش‌های شیلات است و با توجه به محرومیت تاریخی کهگیلویه و بویراحمد در حوزه اقتصادی ، طرح های آبزی پروری یکی از ظرفیت های مهمی است که می توان از توسعه آن در جهت رفع معضل بیکاری و بهبود معیشت مردم بهره برد.

اکنون فعالان این حوزه از دولتمردان انتظار دارند با فراهم آوردن زیرساخت های لازم در حوزه صادرات ماهی ،مسیر توسعه در این بازار را برای آنان هموار کنند.

 

دل نگرانی های فعالان حوزه شیلات؛ آب گلال آلود در حوزه صادرات ماهی استان

یکی از فعالان حوزه شیلات استان می گوید: سال گذشته ۱۰۰ تن ماهی تولیدی در استان کهگیلویه و بویراحمد به نام سایر استان‌ها به کشورهای کویت، امارات، عراق و روسیه صادر شد.

عزیزالله جعفری از مسئولان خواست با توجه به ظرفیت صادرات ماهیان سردآبی ، زمینه صادرات ماهی قزل‌آلای تولید استان به نام خود استان را از گمرک کهگیلویه و بویراحمد به خارج کشور فراهم کنند.

وی با اشاره به نقش زنجیره ارزش در بخش شیلات و گیاهان دارویی، تاکید کرد: مسئولان همه همت خود را برای ایجاد زنجیره ارزش بخش شیلات و گیاهان دارویی به کار بگیرند.

شهرام یوسفی یکی دیگر از فعالان حوزه شیلات منطقه می گوید: تولید کنندگان و تجار استان باید در نمایشگاه‌های بین‌المللی حاضر شوند و با راه‌های صادرات محصولات آشنا شوند.

وی تاکید می کند: ماهی تولید کهگیلویه و بویراحمد هم مانند صنایع دستی و دیگر محصولات با کیفیتی که در این استان تولید می‌شود بدون برندسازی به نام سایر استان‌ها و از گمرکی به غیر از گمرک این استان به خارج از کشور صادر می‌شود.

یوسفی می افزاید: در حالی که اگر زمینه برای صادرات محصولات استان فراهم شود می‌تواند در توسعه این استان نقش پررنگی ایفا کند و به خارج شدن منطقه از محرومیت کمک کند.

 

ظرفیت های ماهیان سردابی و گرمابی در کهگیلویه و بویراحمد

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ظرفیت کنونی تولید ماهیان سردآبی استان ۲۲ هزار تن است و ۲۷۲ مزرعه فعال در استان وجود دارد. همچنین در حال حاضر مجتمع هزار تنی شیلات با ۲ مزرعه ۵۰ تنی و ۳۰ تنی خاویار در استان وجود دارد.تنها یک مزرعه پرورش ماهی گرمابی به ظرفیت ۵۰ تن در استان وجود دارد.

اسحاق رستمی عنوان کرد: ظرفیتی که برای آینده نزدیک برای تولید ماهیان گرمابی در استان پیش بینی شده ۱۰ هزاز تن و برای ماهیان خاویاری ۶ هزار تن است.

وی ادامه داد: در حوزه شیلات استان حدود ۴۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری ثابت انجام شده است و ۳۰ هزار میلیارد ریال هم سرمایه در گردش دارد .حجم گردش مالی بخش شیلات استان در سال ۳۵ هزار میلیارد ریال است.

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد به مشکلات موجود در بخش ایجاد مزارع پرورش ماهی اشاره کرد و عنوان کرد: تعدد دستگاه های تصمیم گیر در امور شیلاتی، مجوزهای متعدد برای تمدید پروانه در دستگاه های مربوطه ، نبود تسهیلات و اعتبارات لازم از مشکلات این بخش است.

رستمی تاکید کرد: مشکل اساسی حوزه شیلات استان ساختار تشکیلات ان و تعداد کم نیروی کار است در حالی که مدیریت های هم تراز ما بالای ۷۰ نفر نیرو دارند.

وی گفت: همکاری سایر سازمانها با شیلات استان چندان مطلوب نیست که می طلبد برای حمایت از اشتغال و تولید حمایت های بیشتری صورت گیرد.

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به موضوع راهکارهای اصلی برای حل مشکلات بخش شیلات استان، افزود: راهکار اساسی، تکمیل زنجیره ارزش راهبردی شیلات و شناخت حلقه های مفقوده بحث صادرات و گمرک است.

 

ظرفیت پنج هزار تنی صادرات ماهی استان

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه استان سومین تولید کننده ماهیان سردآبی در کشور است ، تاکید کرد: از این ظرفیت می توان برای صادرات به خارج از کشور استفاده کرد.

سید احسان عسکری تصریح کرد: ظرفیت صادرات ماهی در استان ، پنج هزار تن است که باید زیر ساخت های لازم برای صادرات این محصول را از گمرک استان فراهم کرد.

وی افزود: مشکل اصلی در شکل‌گیری زنجیره ارزش شیلات استان بحث تامین منابع مالی است، ضرورت دارد ۳۰ درصد تسهیلات حوزه اقتصادی به عملیاتی کردن زنجیره ارزش راهبردی بخش شیلات اختصاص داده شود.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: ۸۱۹ طرح در حوزه اقتصادی استان متقاضی دریافت تسهیلات هستند اما به تعداد کمی از آنها می توان تسهیلات پرداخت کرد.

عسکری با اشاره به گردش مالی ۳۵ هزار میلیارد ریالی حوزه شیلات استان، عنوان کرد: با سرمایه گذاری در بخش شیلات می توان توسعه این حوزه را رقم زد و با اختصاص اعتبار زمینه را برای حضور سرمایه گذاران در استان فراهم کرد.

 

استان کهگیلویه و بویراحمد پایانه صادراتی ندارد

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: سالانه ۲۲ هزار تن ماهی در این استان تولید می‌شود که از این میزان پنج هزار تن آن به روسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادرات می‌شود.

رستمی تاکید کرد: صادرات ماهی استان به دلیل ضعف در زیرساخت ها از طریق دیگر استان ها صورت می گیرد.

وی بیان کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد پایانه صادراتی ندارد و همین موضوع سبب شده تا تولیدات این استان با برند و بسته بندی سایر استان ها صادر شود.

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در صورتی که تولیدات شیلات استان در کهگیلویه و بویراحمد بسته‌بندی و برندسازی شود و پایانه صادراتی داشته باشیم حجم بیشتری از تولید استان صادرات خواهد شد و سود بیشتری نصیب بهره برداران می شود.

رستمی بیان کرد: در حال حاضر ۲۷۰ مزرعه پرورش ماهی در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد و استان رتبه سوم کشوری در تولید ماهیان سردآبی را داراست.

وی عنوان کرد: البته بیشترین تولیدات ماهیان سردآبی استان در حوزه رودخانه کارون است و رودخانه‌های مارون و زهره هنوز پتانسیل یابی نشده و جای کار بسیار وجود دارد چنانجه در این مناطق هم ماهی تولید شود استان جهش چشمگیری در تولید شیلات خواهد داشت.

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: زنجیره تولید ماهی در این استان تکمیل نیست و همین مسئله سبب شده که سالانه ۲۸ میلیارد ریال بدون هیچ عایدی از این استان برود.

 

حلقه‌های مفقوده بخش شیلات استان

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج گفت: ایجاد زنجیره ارزش در بخش کشاورزی و حوزه شیلات سبب بهبود ایجاد اشتغال می‌شود.

عبدالله قبادی در خصوص اهمیت زنجیره ارزش، تاکید کرد: در زنجیره ارزش از ابتدای ترین مراحل یعنی تامین مواد اولیه از تامین کنندگان تا مراحل انتهایی که همان ارائه خدمت و تحویل کالا و خدمات پس از فروش است در مسیر ایجاد ارزش قرار می گیرد .

وی افزود: زنجیره ارزش در بهای نهایی محصول، میزان سودآوری آن و رضایت مشتری خود را نشان می‌دهد و در صورتی که اجرایی و نهایی شود به بهبود وضعیت اقتصادی استان کمک می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج با اشاره به اینکه همه از جایگاه مهم بخش پرورش آبزیان در استان آگاهی دارند ، بیان کرد: زنجیره ارزش شیلات جای کار زیادی دارد چرا که حلقه‌های مفقوده زیادی در بخش شیلات وجود دارد.

قبادی عنوان کرد: زنجیره ارزش بخش شیلات موجب ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت معیشتی مردم استان کهگیلویه و بویراحمد می‌شود لذا ایجاد زنجیره ارزش در این بخش جزو چهار زنجیره دارای اولویت استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

وی با اشاره به لزوم توجه ویژه همه نهادهای مربوطه به اولویت های استان در زنجیره ارزش؛ گیاهان دارویی، آبزیان، گردشگری و صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع پایین دست را چهار بخش مورد تاکید دولت و کارشناسان در زنجیره ارزش برای استان کهگیلویه و بویراحمد معرفی کرد.

 

دورنمای صنعت شیلات در استان و نقش آن در توسعه منطقه

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: دورنمای بخش شیلات استان روشن است و شیلات می تواند پتانسیل یک استان در حوزه کشاورزی قلمداد شود.

رستمی تاکید کرد: طرح هایی در استان وجود دارند و ارائه شده اند چنانچه عملیانی شوند ارتقای استان از رتبه سوم در تولید ماهیان سردآبی در کشور به رتبه نخست دور از انتظار نیست.

وی ادامه داد: پرورش ماهیان در قفس پشت سدهای مارون و چمشیر به میزان هشت هزار تن پیشنهاد داده شده است که بسیار زود بازده است.

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: چنانچه مجتمع تکثیر شهید مطهری یاسوج تکمیل شود شاهد تحول چشمگیری در حوزه شیلات استان خواهیم بود.

رستمی تاکید کرد: در برنامه هفتم تولید ۴۳ هزار تن انواع محصولات شیلاتی در استان برنامه ریزی شده که امید است به این هدف برسیم.

 

وضعیت شیلات کهگیلویه و بویراحمد در یک نگاه

این استان ظرفیت تولید حدود ۲۲ هزار تن تولید آبزیان را در سال داراست و عمده مزرعه های پرورش ماهی استان در کنار زیرشاخه کارون قرار دارد و در محدوده مارون و زهره برای توسعه مزارع پرورش ماهی هنوز جای کار بسیاری وجود دارد.

۱۰ درصد ماهی قزل‌آلای مورد نیاز کشور در کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود که پس از لرستان و چهارمحال و بختیاری رتبه سوم تولید ماهیان سردآبی کشور در اختیار این استان است و نشان می‌دهد ظرفیت صادرات ماهی با کیفیت این استان به خارج از کشور وجود دارد.

۲۷۱ مزرعه پرورش ماهی در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد .از چهار هزار و ۷۷ مزرعه پرورش ماهی در کشور ۶.۶ درصد مزارع در این استان است که ۴۴۶ مزرعه فعال بوده است.

پتانسیل بخش شیلات استان میان تمام تولیدات حوزه کشاورزی از جمله تولیدات مزارع، باغات، گلخانه ها و صنعت دام و طیور استان بسیار چشمگیر است.

رودخانه های پرآب و خروشانی همچون زهره و مارون در استان ظرفیت های بی بدیلی برای توسعه شیلات در حوزه مناطق گرمسیری استان هستند که می توان در انها ماهیان خاویاری و ماهیان گرمابی تولید کرد./ایرنا

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط