امروز : ۴/ مرداد /۱۴۰۳ - ساعت ۲۳:۱۱

  • صفحه نخست
  • اجتماعی
  • جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ناتوان در مدیریت بازار/ قصاب‌ها راه خود را می‌روند

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد ناتوان در مدیریت بازار/ قصاب‌ها راه خود را می‌روند

بعد از انتزاع بازرسی و تنظیم بازار از صمت و الحاق به جهادکشاورزی، وضعیت بازار در کهگیلویه و بویراحمد آشفته شده و هر کس ساز خود را می‌زند.

به گزارش راه سلام، تیرماه ۱۴۰۰ مسئولیت تنظیم و بازرسی بازار از وزارت صنعت، معدن و تجارت با تصمیم دولت گرفته شد و به وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تأمین امنیت غذایی سپرده شد که بررسی‌ها نشان می‌دهد در این مدت نطارت و تنظیم بازار نتوانسته موفق عمل کند.

 خبری از نظارت‌های بازدارنده و تدابیر منطقی برای تنظیم بازار وجود ندارد تا جایی که این آشفتگی سبب گستاخی برخی از اصناف شده است و حتی قصابان در اقدامی هماهنگ اقدام به تعطیلی صنف خود می‌کنند تا فشار را بر مردم افزایش داده و قیمت را افزایش دهند.

نباید از این نکته غافل شد که این اقدام قصابان تقابل با مسئولان با هدف فشار بر مردم نبوده بلکه افسارگسیختگی بازار در این دو سال اخیر سبب این گستاخی شده است زیرا تا قبل از تعیین قیمت توسط کمیته اقدام مشترک، این قصابی‌ها بودند که به دلیل نبود برنامه توسط جهاد کشاورزی خود قیمت تعیین می‌کردند و مصوبات ستاد تنظیم بازار برای آنان محلی از اعراب نداشت.

در دو سال اخیر بازار کهگیلویه و بویراحمد یک روز خوش ندیده است یک روز مرغ در بازار نداریم، روز دیگر قصابی‌ها اقدام به تعطیلی صنف خود می‌کنند تا برای قیمت در واقع خود ببرند و خود دوخت کنند. بازار به حال خود رها شده است به گونه‌ای که یک کالا با یک سطح کیفیت با چند قیمت در بازار یافت می‌شود.

تعطیلی صنف قصابان فشار را بر مردم کهگیلویه و بویراحمد افزایش داد تا جایی که برخی برای تامین گوشت مورد نیاز خود راهی استان‌های همجوار از جمله شیراز، سمیرم، بهبهان و شهرضای استان اصفهان شدند.

بدون شک برخورد بازدارند و تاریخی با قصابان متخلف کهگیلویه و بویراحمد باید انجام شود تا دیگری کسی به خود اجازه ندهدگستاخانه صنف خود را تعطیل کنند تا بر مردم فشار آورده و اینگونه اسب مراد خود را زین کنند.

آشفتگی بازار داد ائمه جمعه را درآورد

امام جمعه لیکک مرکز شهرستان بهمئی از این اقدام قصابان ابراز نگرانی کرده و گفته است: سپردن مسئولیت به چند آدم ضعیف دلیل یکه‌تازی قصابی‌ها در کهگیلویه و بویراحمد شده است.

حجت‌الاسلام اسماعیل صلواتی تاکید کرد: مردم سختی‌ها و رنج‌ها را تحمل می‌کنند اما تحمل مدیران ضعیف و ناکارآمد و خسته و بی‌انگیزه برای آنها سخت و طاقت فرسا است.

وی این را هم گفت که دولت قوی مدیر قوی می‌خواهد، آقایان نگذارید مسئولیت‌ها به افراد نااهل واگذار شوند، آنقدر نظارت‌ها ضعیف شده که کار به جایی کشیده شده  که قصاب‌ها در این استان یکه تازی می‌کنند و میدانداری می‌کنند، نیازهای مردم را گروگان گیری می‌کنند تا به اهداف خودشان برسند و مسئولان هم تسلیم می‌شوند.

صلواتی یادآور شد: در این ۶ ماه کدام قیمت اعلامی از طرف مسئولان رعایت شده است مسئول باید امین باشد تا امانتداری کند مسئولی که نااهل است و امین نیست امانت‌دار هم نیست او اول به فکر خودش است و لذا از ماها قبل اسبش را زین کرده برای پاداش غنائم انتخاباتی این درد و مصیبت مردم است سپردن مسئولیت به چنین افرادی یا ادامه مسئولیت یافتن چنین افرادی جفای به مردم و نظام اسلامی و جفای به رئیس جمهور خدوم و جهادی و زحمتکش است.

بر اساس تصمیم ستاد اقدام مشترک استان کهگیلویه و بویراحمد، قیمت گوشت گوسفند (میش) هر کیلوگرم ۳۵۰ هزار تومان ، بزغاله ۴۱۰ ، بره و گوساله ۴۳۵ ، بز ۳۴۰ و قیمت کله پاچه پاک شده آماده طبخ نیز ۳۳۰ هزار تومان نرخ گذاری شده است.

توجیه بدتر از گناه جهادکشاورزی کهگیلویه و بویراحمد

سیدعلی معتمدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: قصابی‌ها به بهانه پایین بودن قیمت گوشت قرمز، صنف خود را تعطیل کردند و عرضه گوشت نداشتند.

وی بیان کرد: قیمت تعیین شده گوشت توسط کارشناسان بعد از آنالیز دقیق از جمله شرایط بازار، دامدار، تولید و مصرف کننده توسط کارگروه اقدام مشترک اقتصادی استان، اعلام شد

معتمدی با تاکید بر اینکه ضروری است قیمت‌ها به‌گونه‌ای باشد که در حد هزینه‌های تولید باشد و همچنین سبب فرار دام زنده از استان نشود، افزود: جهاد کشاورزی در کارگروه کارشناسی، به‌عنوان یک عضو حضور دارد و قیمت‌گذاری‌ها انجام شد و قیمت‌های ما به‌صورت کلی شاید از دیگر استان‌ها کمتر باشد و همچنین از نظر ما معقول است بر همین اساس قیمت‌هایی که اعلام شد اگر کسی اقدام به فروش بالاتر داشته باشد با آنها برخورد خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر ۲۷۰ تن دام سبک و ۵ تن دام سنگین توزیع شد و به‌صورت نسبی می‌توان اعلام کرد که از نظر مرغ و گوشت قرمز مشکلی نداریم.

معتمدی این را هم گفت که جهاد کشاورزی نسبت به تأمین کالاهای اساسی مردم وظیفه دارد و قدرت خرید، نرخ تورم و رشد اقتصادی در سطح کلان مطرح است و جایگاه ما جایگاهی نیست که بتوان به این موارد پرداخت، اما وظیفه داریم کالاهای اساسی را تأمین کنیم./ تسنیم

انتهای پیام/

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط