امروز : ۵/ خرداد /۱۴۰۳ - ساعت ۰۶:۱۲

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

کرم گلوگاه؛ آفتی که گلوی یاقوت های بویراحمد را می فشارد

کِوِشک معروف به سرزمین یاقوت های سرخ، حدود سه سالی است که خبری از دیگ های بزرگ رب انار، آمد و شد کامیون های باری، دانه های انار در پشت بام ها برای ناردونه نیست و این میوه ترش و شیرین وآبدار گرفتار آفتی به نام "کرم های گلوگاه" شده است.

به گزارش راه سلام، صدای فروشنده ای جوان در جاده یاسوج به بابا میدان به گوش می رسید، مردم گرد او حلقه زده بودند و یکی یکی انار سوا می کردند و از طعم و رنگ بی نظیرش صحبت می کردند.

این فروشنده جوان که نامش محسن بود مسافران را صدا می زد و گویی در عرض یک ساعت نیمی از بار انار خود را به فروش رسانده بود. امسال گویا محصول باغ انار محسن نسبت به باغ بقیه اهالی روستا کیفیت بهتری داشت و مش رحیم که باغش ۳۰۰ درخت انار دارد، با نگاهی اندوهگین فروشنده جوان را می نگریست.

مش رحیم روی فروش محصولات باغش حساب کرده بود تا بتواند پول خرید جهیزیه دخترش را تامین کند اما زحمت یک ساله اش دود شده است و چیزی دستش را نمی گیرد.

صحنه دردناک این روزهای باغ های کوشک انارهایی است که زیر درخت افتاده اند و کرم های گلوگاه به جانشان افتاده و له و خفه شده اند و زیر درختان جا خوش کرده اند.

در پی گزارش های مردمی و نگرانی اهالی این روستا، برای بررسی وضعیت انارهای باغستان کوشک رهسپار این روستا شدیم، حدود ۴۰ کیلومتر از یاسوج مرکز استان فاصله وجود داشت.

کوشک از دور همچون عروس سبزپوشی خودنمایی می کرد و باغ های انار از دور نمایان بودند، هنوز خیلی ها محصول خود را برداشت نکرده بودند شاید دلیل آن ها بی میلی و نگرانی آن ها از وضعیت موجود و کم ثمری درختا نشان بود.

شاید کمتر کسی باشد که در استان کهگیلویه و بویراحمد و یا در جاده یاسوج به بابامیدان نام انار مرغوب کوشک یعنی همان گنج های قرمز رنگ را نشنیده باشد، روستای کوشک در ۴۰ کیلومتری شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

این در حالی است که ۱۴ سال پیش از انبوه باغ های انار در این روستا خبری نبود اما با توجه به خاک خوب و آب و هوای مطلوب منطقه به تصمیم مردم روستا برخی ها از تنگ “بوان” استان فارس و برخی هم از “شهرضا” نهال آوردند و کاشتند اکنون تمام باغ ها به ثمر نشسته اند.

انارهای این منطقه آنقدر آبدارند که از ۴۰ لیتر آب خالص انار حدود هشت لیتر رب انار تولید می شده است و پشت بام ها به خاطر دانه های سرخ ناردونه قرمز پوش می شدند.

آیا کشاورزان درختان انار را سر می برند؟

بی بی رقیه و شوهرش در یکی از باغ ها مشغول چیدن انار بودند و به محض آنکه متوجه حضور ما شدند، ما را به باغشان دعوت و شروع به درددل کردند.آقا ریحان می گوید: امسال محصول مان چنگی به دل نمی زند و سال به سال وضعیت بدتر و بدتر می شود.

وی تاکید کرد که آفت امان انارهای این منطقه را گرفته است و تاکنون علاجی برای این آفت پیدا نشده است و ما کشاورزان را دلسرد کرده است.

آقا ریحان عنوان کرد: هزینه تولید انار به پای کشاورز بسیار زیاد درمی آید و اگر حمایتی از کشاورزان صورت نگیرد در آینده نزدیک همه کشاورزان درختان مان را سر می بریم چون نفعی دیگر برای ما ندارند.

این کشاورز عنوان می کند: امسال در سایه ضعف مدیریتی در تقسیم کودها از سوی جهاد کشاورزی، کود پتاسیمی نبود که برای باغم خریداری کنم.

بی بی رقیه هم می گوید: وقتی انارهای باغشان رسیده می شوند یک نوع کرم به آن ها حمله می کند و از ناف انار وارد می شوند و هسته و پوست انار را می خورند و انار له می شود و به پایین درخت می افتد.

وی می افزاید که این انارها دیگر قابل استفاده نیستند و نمی توان با آن ها رب انار درست کرد و یا حتی ناردونه شوند، این موضوع تاکنون علاجی نداشته و فریاد رسی نبوده است.

ماه گل که صاحب باغ کناری بود نیز به جمع ما پیوست و تاکید داشت که از یک طرف بی آبی و از سوی دیگر کرم گلوگاه امان باغ های ما را بریده است.

وی تصریح کرد: بیشتر انارها از بی آبی خشک شده اند و خیلی از این انارها دهن باز کرده و دیگر کیفیت انارهای سال های قبل را ندارند.حدود سه سال است که انار این منطقه سال به سال ضعیف تر می شود.

مبارزه و کنترل آفات به عهده جهاد کشاورزی نیست

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ما دو نوع آفات داریم که بخشی خصوصی و بخش دیگر عمومی هستند و آفات عمومی همچون ملخ جهاد کشاورزی پاسخگو است.

سید علی معتمدی پور افزود: برای آفات خصوصی به صورت طبیعی در همه باغات وجود دارد و مردم خود باید این آفت را کنترل کنند و از بخش خصوصی و فروشگاه ها موارد لازم را تهیه کند.

وی تاکید کرد: جهاد کشاورزی استان بیشتر بحث راهنمایی را بر عهده دارد و در بحث مبارزه و کنترل به عهده ما نیست و کشاورز باید محصول خود را کنترل کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: اگر سم نبود و راهنمایی و آموزشی وجود نداشت ما باید پاسخگو باشیم.مشخص نیست چه سم هایی واقعا تاثیر مثبت بر این آفت دارد.

معتمدی پور ادامه داد: هفته پیش کارشناسان جهاد کشاورزی در منطقه کوشک حضور یافتند و کلاس ترویج برای کشاورزان برگزار کردند.

وی ادامه داد: بنده در جریان موضوع کم آبی باغ های این منطقه نیستم و باید مسئولان شهرستانی جهاد کشاورزی برای بازدید در منطقه حضور یابند.کم آبی در بیشتر مناطق استان وجود دارد.

مهمترین آفت انار” کرم گلوگاه انار” است و باعث ضرر زیاد به محصولات شده که نیاز به بررسی کارشناسان جهاد کشاورزی و ارایه راهکار مناسب و بهتر دارد.

برای استفاده بهتر از انار، نیاز به احداث واحدهای فراوری است چنانچه صنایع تبدیلی داشته باشیم حتی پوست انار برای استفاده در صنایع دارویی و کنسانتره فراوری می شود.

سید علی احمدزاده استاندار کهگیلویه و بویراحمد پیش از این گفته بود که انار محصول تولیدی منطقه کوشک است اما طبق گفته اهالی بیشتر محصول به دلیل آفت از بین می‌رود که جهادکشاورزی باید مطالعه دقیقی انجام و علت این موضوع را ریشه‌یابی کند و اجازه ندهد محصول و دسترنج کشاورزان از بین برود.

اما گویا اقدام مشخص و قابل توجهی از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان برای نجات این درختان انجام نشده است و درختان انار زنده می میرند.

منطقه کوشک علیا و حومه شامل ۶ روستا و آبادی است که پنج روستا دارای شناسه و کد روستایی به مرکزیت کوشک علیا است.

کوشک علیا ۱۹۰ خانوار با ۷۰۰ نفر جمعیت و حومه ان حدود ۲۰۰ تفر جمعیت دارد.۶۰ درصد اراضی منطقه یعنی حدود ۸۰ هکتار، به باغ انار تبدیل شده است کارشناسان‌می گویند امکان افزایش مساحت باغات انار تا ۱۲۰ هکتار نیز وجود دارد.

یاقوت های ترش و شیرین کوشک که گنج های باارزش قرمز رنگ این منطقه هستند می تواند ظرفیت چشمگیری برای تولید و ایجاد اشتغال پایدار برای مردم منطقه باشد با این حال این ظرفیت مهم به حال خود رها شده است./ایرنا

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط