امروز : ۲۴/ خرداد /۱۴۰۳ - ساعت ۱۳:۰۷

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

فرصت ردصلاحیت خود را به آقای جنتی نمی دهم/ ثبت‌نام ۱۸۰ نفر از اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس

اگر ما کاری که در سال ۹۲،۹۴،۹۶ را برای ۱۴۰۰ انجام می دادیم، همتی انتخاب می شد.

حسین مرعشی در نشست خبری که ظهر یکشنبه برگزار شد، گفت: امسال پنجمین سالی است که کشور تورم بالای ۴۰ درصد را تجربه می کند. مشکلاتی از قبیل کسری بودجه، ناترازی بانک ها، عدم تعادل بین درآمد و مصارف صندوق های بازنشستگی، کمبود گاز، مازوت سوزی، توقف بخشی از تولید به دلیل عدم تعادل تولید و مصرف برق وجود دارد.

وی ادامه داد: از دیدگاه ما راه حل مسائل کشور، راه حل  انقلابی نیست، بلکه راه حل های اصلاحی است البته منظورم گروه های سیاسی اصلاح طلب نیست، بلکه کشور به اصلاحات در ساختارها، مدیریت، سیاست ها نیاز دارد. باید از امور فنی و اجرایی کشور سیاست زدایی شود. ظلمی بزرگی است که برخی دولت ها همه مسائل فنی و اجرایی را سیاسی کرده اند. اگر پست های سیاسی از پست های اجرایی و فنی تفکیک نشوند، نمی توان انتظار داشت کشور در مسیر بهبود قرار گیرد.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی افزود: انتخاب حق مردم است و نمی توان مردم را مجبور کرد که به گروهی رای ندهند. منتخبان مردم هم نباید مسائل اجرایی و فنی را سیاست زده کنند. پست های سیاسی باید به برخی اعضای کابینه، استانداران و برخی معاونت ها محدود باشد و پست های فنی نباید سیاست زده شوند.

وی در ادامه گفت: راه حل مسائل کشور قهر با مسائل سیاسی، تن دادن به راهکارهای انقلابی  و دعوت مردم به خیابان نیست، بلکه اصلاحات البته فراتر از جبهه اصلاحات است. باید اصلاحات باور شود.

دبیرکل حزب کارگزاران در پاسخ به این پرسش که آیا حزب کارگزاران قصدی برای ائتلاف با سایر جریان ها در انتخابات خواهد داشت، گفت: منتظر اعلام تایید صلاحیت کاندیدها هستیم. طبق تجربه آنچه هیات نظارت استان ها رد یا تایید کنند، دیگر تغییرات مهم دیگری در شورای نگهبان رخ نمی دهد. از سویی منتظر موضع جبهه اصلاحات هستیم. از امرزو بحث های انتخابات در این جبهه شروع می شود. تحریم انتخابات و مشارکت بدون قید و شرط هم در جبهه اصلاحات رای نیاورده و مشارکت مشروط به وجود کاندیدهایی که امکان حمایت داشته باشند، مد نظر است و ما از این ایده حمایت می کنیم. تا این موصع تعیین نشود، تصمیمی برای ائتلاف نمی گیریم.

مرعشی خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از اصلاح طلبان و میانه رو در انتخابات ثبت نام نکرده و هدف ما ایجاد اقلیت نیرومند در مجلس است تا مسیر ما برای انتخابات ۱۴۰۴ هموار شود.

مرعشی درباره موضع انتخابات خبرگان رهبری، ادامه داد:اگر حسن روحانی تایید صلاحیت شود، شخصیتی مورد توجه برای کارگزاران خواهد بود. وی ستادی مستقر کرده تا در حد مقدور برای تهران و سایر حوزه ها، کاندیدایی معرفی کند که ما هم کمک می کنیم.

این فعال سیاسی تاکید کرد: کشور اصلا فرصت و طاقت تکرار اشتباهات را ندارد. فرصت کمی برای کمک به کشور داریم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان ارائه لیست جداگانه کارگزاران از اصلاح طلبان وجود دارد، گفت: ظرفیت های انسانی و تجربه حزب را به پای هیچ گروهی فدا نمی کنیم. تجربه ما متعلق به کشور است و تلاش می کنیم اصلاح طلبان را همراه کنیم در راهبرد مشارکت مشروط اما اگر بنا به تصمیم به بودن یا نبودن در سیاست بگیریم، حتما بودن در سیاست را انتخاب می کنیم. در نبود جمهوری اسلامی، مردم ایران به هیچ گروهی از اصلاح طلبان اعتنا نخواهند کرد. آن روز آخر سیاست ورزی همه ما خواهد بود. فائزه هاشمی زن شجاعی است، ولی اگر جمهوری اسلامی نباشد، او و سایر اعضای خاندان هاشمی و خاتمی همه رفته اند. در جمهوری اسلامی است که اصلاح طلبان با حرف کارشناسی و درست می توانند پایگاه اجتماعی داشته باشند.

مرعشی همچنین خاطرنشان کرد: منتظریم ببینیم تا نهادهای پایبند به توصیه های رهبری هستند یا نه و سختگیری را کنار می گذارند یا نه. شورای نگهبان در انتخابات قبلی علی لاریجانی اصولگرا را رد کرد الان باید ببینیم در قبال توصیه های رهبری چه می کند.۱۸۰ نفر از اعضای احزاب جبهه اصلاحات در انتخابات ثیت نام کرده اند و باید ببینیم چه تعداد تایید می کنند. اگر ۲۰ نفر تایید شوند ما در خانه می نشینیم اما اگر بیشتر تایید شوند، برای تهیه لیست اقدام می کنیم.

مرعشی همچنین گفت: اگر ما کاری که در سال ۹۲،۹۴،۹۶ را برای ۱۴۰۰ انجام می دادیم، همتی انتخاب می شد.

وی درباره برنامه ها و کاندیدهای حزب کارگزاران برای انتخابات گفت: کاندیدی معرفی میکنم که بتوانیم مسئولیت کارکرد آنها را در قبال مردم بپذیریم. برنامه های ما خیلی روشن است. اولویت اول کشور ساماندهی به اقتصاد است. باید نشاط سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را برگردانیم. گروه های سیاسی باید براساس وزن اجتماعی خود، در قدرت باشند. جبهه گتیواری نباید حذف شود بلکه به اندازه وزن اجتماعی خود فعال باشند. رشد اقتصادی بدون امید مردم میسر نیست. در سیاست خارجی، کشور را با تحریم آمریکا نمی توان اداره کرد. از بازار جهانی نفت حذف شدیم و هیچ اتفاقی در جهان نیفتاده است. قدرت نفت از موشک بیشتر است. باید تولید نفت ایران به ۷ میلیون بشکه برسد. تحریم مدیریت یعنی چه؟ مدیریت تحریم یعنی نفت ۲۰ درصد زیر قیمت فروخته می شود و ۱۰ درصد هم برای انتقال نفت از دست می رود.

وی در ارزیابی خود از عملکرد دولت حسن روحانی، گفت:دولت اول روحانی موفقیت بزرگی در دیپلماسی بدست آورد و با برجام تورم ۳۶ درصد را به ۱۱ درصد کاهش داد. ولی نتوانست ترامپ خنثی شود. تا قبل ترامپ، تحریم ها مصوب شورای امنیت بود ولی برای اولین بار آمریکا تحریم یکجانبه اعمال کرد و تمام دنیا را همراه خود کرد. در دروه تحریم های دولت احمدی نژاد، ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت فروخته می شد اما در فشار حداکثری ترامپ، صادرات نفت زیر ۲۰۰ هزار بشکه رسید. واقعا تحریم ها سخت بود.

دبیرکل حزب کارگزاران درباره جایگاه مردم در بین اصلاحات، گفت: در اعتراضات سال گذشته خاتمی و موسوی بیانیه های جداگانه داشتند و موسوی گفت که مجلس موسسان تشکیل شود ولی ایا مردم معترض قانع شدند؟ ما با مردم حرف نزده ایم. با فرمان تندروها نمی توان کشور را اداره کرد. اعتراضات سال گذشته وقتی لطمه خورد که اعتراضات در مقابل اصل حجاب گذاشته شد که اشتباه بودزیرا عده ای معترض بودن ولی محجبه بودند. اگر مساله ما، حل مشکلات کشور است، می توان هنوز بیش از ۵۰ درصد مردم را سازمان داد تا برای مصالح خود گام بردارند. ما خودمان باید محکم و روشن صحبت کنیم تا مردم به صحنه بیایند.

وی افزود: باید براساس مشی میانه، ۵۰ درصد مردم را آماده کنیم تا با واقعیت ها حرکت کنند یعنی کاری که ترکیه کرد. ترکیه ظرفیتی ایجاد کرده است که در حکومت لائیک، یک حزب اسلام‌گرا قدرت را بدست می آورد ولی اردوغان نمی تواند اصول لائیک را زیر پا بگذارد و علیه آتاتورک حرف بزند.

مرعشی ادامه داد: قدرت از خودش دفاع می کند. نیروهای مسلح از حکومت دفاع می کند. در همه دنیا هم همین‌گونه است. نمی‌توان با اعتراض چند ماهه حکومت را سرنگون کرد. باید به فکر حل مشکلات مردم بود. من معتقدم اگر با مردم میانه رو درست صحبت کنیم و مسئولیت بپذیرم، مشکلات حل می شود.

وی در توضیح خود از اینکه قدرت نفت از موشک بیشتر است، گفت: عربستان ۲۱/۵ درصد، ایران ۲۰ درصد، ونزوئلا ۱۹ درصد، آمریکا ۷ درصد و روسیه ۵ درصد نفت جهان را در اختیار دارند. آمریکا، عربستان و روسیه روزانه ۱۱ میلیون بشکه نفت تولید می کنند به همین دلیل نفت روسیه از بازار خارج مشد زیرا اگر این اتفاق می افتاد، نفت به ۳۰۰ دلار می رسید. اما ایران ۳ درصد تولید نفت را دارد و به راحتی از بازار حذف و عربستان جایگزین شد. اگر تولید ایران ۷/۵ میلیون بشکه بود براحتی تحریم نمی شد. مصرف گاز در کشور الان ۷ درصد بیشتر شده اما تولید آن ۳ درصد کاهش یافته است. این ها واقعیات است. نفت ابزار چانه زنی ماست. زمین‌گیر کردن ایران به این شکل ارزش های کشورمان را نابود می کند. ایران باید رشد کند و بدرخشد.

وی درباره عدم استقبال از ثبت نام در انتخابات از سوی اصلاح طلبان گفت: پیش ثبت نام اشتباه بود زیرا ارزشی نداشت و بررسی صلاحیت ها در مرحله بعدی انجام شد. پیش ثبت نام به ضرر انتخابات بود. افراد وقتی در انتخابات شرکت می کنند که فضا انتخاباتی باشد. در مقطع پیش ثبت نام، فضای کشور انتخابات نبود. اگر الان ثبت نام انجام می شد، ۱۰ نفر از اعضای شورای مرکزی حزب در انتخابات ثبت نام می کرد. آن موقع کسی زیر بار نرفت. البته برخی ثبت نام کرده بودند ولی اعلام نکردند. من از اول قصد ثبت نام نداشتم ولی من هم فرصت ردصلاحیت خود را به آقای جنتی نمی دهم.

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط