امروز : ۹/ خرداد /۱۴۰۳ - ساعت ۲۱:۳۹

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

میزان صادرات غیر نفتی کهگیلویه و بویراحمد رضایت بخش نیست

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به ظرفیت‌های این استان در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی، معادن و ...گفت: صادرات غیر نفتی رضایت بخش نیست.

به گزارش راه سلام و به‌نقل از روابط عمومی استانداری کهگیلویه و بویراحمد، سید علی احمدزاده در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: افزایش صادرات محصولات غیرنفتی در استان ضروری بوده و البته مدت زیادی نیست که موضوع صادرات مطرح شده و رقم ۲ میلیون دلاری صادرات رقم پایینی بوده است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه صادرات به جایگاه مدنظر نرسیدیم، عنوان کرد: استان در زمینه مختلف آب معدنی، گیاهان دارویی، محصولات کشاورزی و حوزه صنعت خاصه پتروشیمی‌ها ظرفیت بالایی برای صادرات دارد و با بهره برداری از پلمیر گچساران و دهدشت در سال‌های آینده درآمد استان بالا و صادرات افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

احمدزاده با بیان اینکه آب معدنی استان قابلیت صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس را دارد، ابراز کرد: اتحادیه و تشکل های صادراتی تشکیل شود، ضمن اینکه طبق مصوبه جلسات کارگروه باید توسعه صادرات نیز فعال شود.

وی از صادرات محصولات سیمان مارگون و سیمان یاسوج از گمرک استان خبر داد و افزود: در گذشته این محصولات از گمرک سایر استان ها صادر می شد اما با اقدامات صورت گرفته دو واحد بزرگ صنعتی گمرک استان را برای صادرات انتخاب کردند.

احمدزاده با بیان اینکه در سال ۱۴۰۲ جهش خوب و امیدوار کننده ای در حوزه صادرات داشتیم و در حال هدف گذاری صادراتی تا پنج میلیارد دلار در آینده هستیم، ادامه داد: کارخانه گیاهان دارویی در گچساران به بهره برداری رسید و کشت گیاهان دارویی افزایش پیدا کرده که کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس بازار هدف استان هستند.

وی به توانایی صادرات استان در حوزه شیلات پرداخت و ادامه داد:در شیلات استان سوم کشور هستیم اما صادرات قابل قبولی نداریم، دلال ها ماهی این استان را با قیمت پایینی خریداری می کنند و اما چندین برابر قیمتی که خرید کردند صادر می کنند که باید این واسطه ها حذف شوند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بر فعالتر شدن حوزه کشاورزی برای صادرات تاکید کرد و گفت: در حوزه صنایع دستی و صنعت از استعداد بالایی برخوردار هستیم و در صورتی که به ظرفیت های صادراتی توجه شود و محصول پتروشیمی استان به حد صادرات برسد به جایگاه که شایسته استان است می رسیم.

احمدزاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش دولت برای بازگشت واحدهای راکد به چرحه تولید گفت: واحدهای تولیدی زیادی در سال های گذشته دچار رکود شده و تعطیل شدند و برخی از واحدها را بانک‌ها می خواستند مصادره کنند که در کارگروه رفع موانع تولید جلوی این کار را گرفتیم و فرصت دادیم تا به چرخه تولید بازگردند.

وی با اشاره به اینکه ۵۰ واحد تولیدی راکد در استان به چرخه تولید بازگشت، یادآور شد: کارخانه قند یاسوج و کارخانه شهدناب که پس از پانزده سال به چرخه تولید بازگشت، اجازه نداد سیب تولیدی روی دست کشاورزان بماند از جمله این واحدها است.

احمدزاده از افزایش سردخانه ها خبر داد و گفت: بانک‌ها در پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش در حد انتظار همکاری نمی کنند و دلیل آن را ناترازی منابع و مصارف عنوان می کنند که قرار است در سفر وزیر اقتصاد به استان این ناترازی جبران شود تا بتوانیم واحدهای تولیدی را حمایت کنیم.

وی بیان کرد: در سفر دور دوم دولت به استان ۱۰ هزار میلیارد تومان برای سه سال به حوزه اقتصادی تخصیص داده شده است که با اختصاص این مبلغ جهش خوبی در تولید و سرمایه گذاری حاصل می شود و از محل حمایت های دولت شاهد بازگشت واحدها به چرخه تولید و ایجاد اشتغال خواهیم بود.

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط