امروز : ۲/ تیر /۱۴۰۳ - ساعت ۱۶:۰۴

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

کهگیلویه و بویراحمد در انتظار فرشته نجات آهنی

نبودن بالگرد امدادرسان تهدیدی جدی برای جان حادثه دیدگان در مناطق سخت گذر کهگیلویه و بویراحمد است و تامین این نیاز حیاتی مردم استان بدون نتیجه باقی مانده و تلاش مسوولان راه به جایی نبرده است.

پس از اینکه تنها بالگرد اورژانس استان کهگیلویه و بویراحمد ۲۶ تیرماه گذشته هنگام فرود ‌دچار نقص فنی شد و ‌سقوط کرد این استان برای امدادرسانی در مناطق دور دست و سخت با مشکل جدی روبرو شد و منطقه همچنان چشم انتظار فرشته آهنی اورژانس است.

به گزارش راه سلام/  پس از سقوط بالگرد اورژانس مشکلات امدادرسانی یکی پس از دیگری آشکارتر شد ،خبرهای تلخی از مناطق سخت گذر می رسید ، برخی مصدومان در مناطق کوهستانی تا یک شبانه روز در انتظار رسیدن امدادگران به صورت پیاده به سر می بردند .

بخش عمده ای از مساحت استان کهگیلویه و بویراحمد کوهستانی است به طوری که وجود کوه های بلند در کنار ارتفاعات کوچک نیاز برای امدادرسانی به کوهنوردان،گردشگران،عشایر،روستاییان و حتی محیط بانان آسیب دیده از حوادث را افزون کرده اما پس از سوختن تنها بالگرد کهگیلویه و بویراحمد ، امداد رسانی ها با پای پیاده انجام می شود که این امر تامین دستکم یک فروند بالگرد را ضروری کرده است.

استان کهگیلویه و بویراحمد چند سال از تجهیزات امداد هوایی برای کمک به حادثه دیدگان بهره بود و جان صدها آسیب دیده از حوادث نجات داده شد اما تابستان امسال بالگرد اورژانس این خطه دچار حادثه و غیرقابل استفاده شد.

در یکی از سخت ترین تجربیات شهریورماه امسال یک مصدوم که براثر سقوط از ارتفاع در کوه های سخت گذر شهرستان باشت پایش شکسته بود ساعت ها با شرایط درد در انتظار رسیدن امدادگران باقی ماند.

به گزارش راه سلام/ در پوشش این حادثه که ۳۱ ساعت به طول انجامید امدادگران در شرایط بسیار طاقت فرسای گرمای هوا، آفتاب و کوهستان به مصدوم رسیدند اما خستگی ناشی از حمل مصدوم تا پایین کوه امان آنان را برید و نتوانستند او را تا جاده دسترسی ببرند به طوری که امدادگران درخواست بالگرد از استان خوزستان دادند و چند ساعت دیگر به پوشش امدادرسانی اضافه شد.

طولانی شدن مدت زمان امدادرسانی به این مصدوم باعث شد تا مسوولان برای تهیه آب و آذوقه امدادگران و مصدوم از الاغ استفاده کنند که این امر انتقاد بسیاری از شهروندان ساکنان استان را به دنبال داشت.

این شهروندان با یادآوری اینکه همین چند روز گذشته سه زلزله در شهرهای دوگنبدان، باشت و چرام رخ داد تاکید کردند در صورتی که این حادثه آسیب جدی به خانه های روستاهای این مناطق وارد می کرد در صورت نیاز به امداد هوایی امکان جان باختن حادثه دیدگان وجود داشت.

این حادثه مشتی نمونه خروار در نبود بالگرد اورژانس برای حادثه دیدگان و امدادگران در کهگیلویه و بویراحمد است که ضرورت چاره اندیشی برای تامین آن را آشکارتر کرده است.

آخرین پیگیری های استان

رئیس اورژانس و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه تلاش های زیادی برای تامین یک فروند بالگرد از طریق سازمان اورژانس کشور انجام شده اما ثمربخش نبوده است گفت: مکاتبات و مراجعات حضوری پرشماری با وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی و اورژانس کشور صورت گرفته است.

جهانبخش وحدت نژاد به راه سلام افزود: وزیر بهداشت به منظور قرار دادن استان برای تامین این تجهیزات قول مساعد داده اما بسیاری از شرکت ها به علت کوهستانی بودن و دمای بالای برخی مناظق حاضر به همکاری با اورژانس استان نیستند.

وی با اشاره به اینکه استاندار کهگیلویه و بویراحمد موضوع اختصاص بالگرد به استان را در سفر هیات دولت به استان از آقای رییسی مطالبه کرد تاکید کرد: تحقق تامین این نیاز حیاتی نیازمند هم افزایی بیشتر استاندار،مجمع نمایندگان و مدیریت بحران استانداری است.

ضرورت اختصاص بالگرد

وحدت نژاد با یادآوری اهمیت زمان در پوشش برخی حوادث در نجات جان انسان ها و شرایط کوهستانی استان بر ضرورت تجهیز این خطه به بالگرد تاکید کرد.

وی عنوان کرد:در ۲ ماه گذشته تاکنون که تنها بالگرد استان بر اثر سانحه حین اعزام برای امدادرسانی از بین رفت تعداد پرشماری حادثه نیازمند امدادهوایی در استان رخ داده است.

کهگیلویه و بویراحمد همچنان در انتظار فرشته آهنی اورژانس

وی تاکید کرد:مدت زمان پوشش امدادرسانی این حوادث چند برابر زمانی که کهگیلویه و بویراحمد از تجهیزات امداد هوایی برخوردار بود به طول انجامید.

وی بیان کرد: افزایش مدت زمان رسیدن امدادگران بر بالین حادثه دیدگان باعث شد که یکی از مصدومان سقوط از ارتفاع در استان جان خود را از دست دهد.

رئیس اورژانس و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به در پیش بودن فصل زمستان و تجربه محاصره برف در مناطق مسکونی برخی نقاط سخت گذر،دوردست مانند زیلایی از مسوولان خواست برای تامین یک فروند بالگرد در استان چاره اندیشی کنند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد نیز در این خصوص گفت: با توجه به دوری مسافت استان های همجوار و این مساله که بالگرد در بسیاری از موارد به علت وزش باد قادر به پرواز در مسافت های طولانی نیست برخی موارد استان های مجاور قادر به اعزام بالگرد نیستند.

کاظم فلاحی دوست افزود: در یکی از دشوارترین حوادث تابستان امسال ۲۱ امدادگر در مدت زمان ۳۱ ساعت در شرایط سخت مسیرهای سختگذر پیاده روی کردند تا موفق به نجات مصدوم شدند.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در یکی دیگر از عملیات امدادرسانی امسال نجاتگران پس از یک شبانه روز تلاش موفق به نجات محیط بان مصدوم کوه دنا شدند.

کهگیلویه و بویراحمد همچنان در انتظار فرشته آهنی اورژانس

فلاحی دوست افزود: مرحله نخست عملیات نجات مصدوم گیرافتاده در دیواره‌های سختگذر ارتفاعات منطقه “آب سپاه” توسط نجاتگران هلال‌احمر شهرستان دنا پس از ساعت ها پیاده روی، راه اندازی کمپ صحرایی، تثبیت حال مصدوم و گچ گرفتن پای شکسته او انجام گرفت.

وی بیان کرد: به دلیل تاریکی هوا و قرار داشتن محل حادثه در ارتفاعات چهار هزار متری آن شب امکان انتقال مصدوم وجود نداشت و روز بعد پس از روشن شدن هوا محیط بان مصدوم به پایین منتقل شد.

پوشش امداد هوایی در استان به روایت آمار

رئیس اورژانس و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمدتصریح کرد:از سال ۱۳۹۹ تاکنون ۴۰۱ بیمار یا حادثه دیده در استان با استفاده از بالگرد امدادرسانی شده اند که نشان دهنده اهمیت این وسیله در نجات جان انسان هاست.

وحدت نژاد افزود: در این مدت ۳۷ مادر باردار،۶۶ مصدوم سوانح رانندگی،۳۵ بیمار قلبی،۵۶ فرد زخمی براثر سقوط از ارتفاع و ۱۵۰ مورد از سایر حوادث و بیماری های دیگر در کهگیلویه و بویراحمد با استفاده از بالگرد امدادرسانی شده اند.

به گزارش راه سلام/ کهگیلویه و بویراحمد با حدود ۱۶هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع وسعت، یک درصد ازمساحت ایران و٩ / درصد از جمعیت کشوررا دارد وبه طورمیانگین در هر کیلومترمربع آن ٤٢نفرزندگی می کند.

جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد بر اساس سرشماری عمـومی نفـوس و مـسکن آبانمـاه ۱۳۹۰، بـه تعـداد ۶۵۸ هزار و ۶۲۹ نفر بود. ۴۹.۹۷ درصد از این جمعیت را مردان و ۵۰.۰۳ درصد را زنان تشکیل می دهند.

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط