امروز : ۲/ تیر /۱۴۰۳ - ساعت ۱۶:۱۶

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

شناسایی دام مشکوک به بیماری هاری در لوداب بویراحمد

مدیرکل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد از شناسایی و نمونه برداری از یک مورد دام مشکوک به بیماری هاری در منطقه زرتی پشتی گلال بخش لوداب شهرستان بویراحمد این استان خبرداد.

“مختار رجائی‌فر ” به راه سلام گفت: با گزارش یک مورد دام مشکوک به هاری به وسیله اهالی منطقه و انجام مراقبت غیرفعال بیماری، از دام مذکور با علائم مشکوک به نمونه بیماری هاری نمونه برداری و برای ردیابی و پایش بیماری به آزمایشگاه دامپزشکی استان ارسال شد.

مدیرکل دامپزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد، هاری را نوعی بیماری ویروسی دانست که ویروس آن از طریق بزاق حیوان هار و محل گازگرفتگی وارد بدن شده و به سمت اعصاب انتهایی در ماهیچه‌ها می‌رود و شروع به تکثیر کرده و انسان و سایر پستانداران خونگرم درگیر بیماری شده و بیمار محکوم به مرگ است.

وی مهم‌ترین راه پیشگیری از بیماری هاری را تزریق واکسن در انسان و حیوانات دانست و اظهارداشت: تلفات دام و خسارت‌های اقتصادی ناشی از این بیماری که در دام ایجاد می‌شود به همراه مخاطرات انسانی آن با شیوع این بیماری در منطقه جبران ناپذیر است که با توجه به اقدامات پیشگیرانه از سوی اداره دامپزشکی به میزان قابل توجهی موجب تأمین سلامت جمعیت دامی شهرستان می‌شود.

رجایی فر افزود: از دامداران درخواست می‌شود با مشاهده علایم هاری از قبیل آبریزش، نعره زدن، ترس از آب و نور، دویدن‌های بی هدف و حمله به اهالی، در اسرع وقت موضوع را جهت پیگیری‌های بعدی به اداره دامپزشکی و یا سامانه ۱۵۱۲ اطلاع دهند.
انتهای پیام

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط