امروز : ۴/ مرداد /۱۴۰۳ - ساعت ۲۳:۲۱

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

مغز متفکر عملیات حماس علیه اسرائیل کیست؟ + عکس

مغز متفکر عملیات شنبه حماس علیه اسرائیل با نام طوفان الاقصی کیست؟ 

به گزارش راه سلام، محمد دیاب ابراهیم المصری (زاده ۱۹۶۵ در خان‌یونس)، یکی از فرماندهان بلندپایهٔ حماس است که به عنوان فرمانده گردان‌های عزالدین قسام (شاخه نظامی حماس) فعالیت می‌کند. اما او به محمد ضیف مشهور است. ضیف نزدیک به سه دهه است که در فهرست «تحت تعقیب‌شدگان» اسرائیل قرار داشته و رهبری گردان های عزالدین قسام، شاخه مسلح حماس را در اختیار دارد.

ضیف بمعنای میهمان پشت عملیات نظامی آغاز شده از نوار غزه است که اسرائیل را در روز شنبه هفتم اکتبر غافلگیر کرد. عمری برینر، تحلیلگر اسرائیل و خاورمیانه در تیم بین المللی برای مطالعه امنیت ورونا (ITSS) می گوید: آوازه ضیف قبلاً هم زیاد بود اما با این عملیات – موفق ترین عملیات در تاریخ مقاومت فلسطین – میراث او برای همیشه زنده خواهد ماند.

اسرائیل چندسال است که بدنبال ترور ضیف است و با وجود کشتن همسر و فرزندانش هنوز به خود او دست نیافته است. برینر می‌گوید: بعنوان فردی که از چندین سوء قصد فرار کرده است، ضیف «بازمانده نهایی مقاومت فلسطین» است. توانایی او در طفره رفتن از سرویس های اطلاعاتی اسرائیل، لقب «مردی با ۹ جان» را به او داده است. او لکه ای طولانی مدت بر شهرت اسرائیل در از بین بردن اهداف تعیین شده است.

ترفند بقا در پنهان ماندن نهفته است. تنها عکس رسمی از ضیف که در گردش است بیش از بیست سال قدمت دارد. با این حال، او به دور از صدمه نیست. گفته می شود ضیف، بینایی، یک دست و یک پای خود را پس از حمله اسرائیل در سال ۲۰۰۶ از دست داده است. شیوه کار او همیشه این بوده است که مستقیماً به قلمرو اسرائیل به هر وسیله ممکن ضربه بزند تا بیشترین هزینه را برای رفتار این رژیم با مردم غزه بپردازد.

این واقعیت که حماس این عملیات را بمدت یک سال – طبق آخرین برآوردها – بدون دَرز اطلاعات، برنامه ریزی کرد، نشان دهنده وفاداری معدود افراد منتخبی به ضیف است که در برنامه ریزی این عملیات نقش داشتند.

محمد الضیف

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط