امروز : ۹/ خرداد /۱۴۰۳ - ساعت ۲۱:۰۰

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

آیا مرحوم هاشمی و محسن رضایی در روز قیامت جوابی دارند؟

تعداد شهدای عملیات شکست خورده کربلای ۴ با احتساب افرادی که از آنها به عنوان مفقودالاثر یاد شده و اجساد شمار زیادی از آنان طی سالهای اخیر پیدا شده است، دستکم حدود ۵-۳ هزار نفر و تعداد مجروحین و معلولین این عملیات نیز حدود ۱۱ هزار نفر بوده است‌.

✍️ راه سلام  _ اکبر اعلمی:  آیا مرحوم هاشمی و محسن رضایی در روز قیامت جوابی دارند وقتی بهترین جوانان کشور گوشت دم توپ برخی فرماندهان شدند!؟

یک. گرچه علیرغم گذشت ۳۵ سال از این رویداد تلخ، هنوز کسی از میزان تلفات انسانی عملیات کربلای_۴ آمار دقیقی ارائه نداده است اما از لابلای خاطرات و نوشته‌های برخی فرماندهان و تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان آن سالها بطور تقریبی می‌توان تعداد شهدا و مجروحین این عملیات را بدست آورد؛

🔸۱. مرحوم هاشمی رفسنجانی در خاطرات دهم دی‌ ماه ١٣٦٥ خود چنین نوشته است؛ «آقای شمخانی اطلاعات لازم را درباره نتایج عملیات شکست‌خورده کربلای چهار داد؛ خیلی بدتر از آنچه تابه‌حال گفته بودند. نزدیک به ‌هزار شهید و سه‌هزارو ٩٠٠ مفقودالاثر داشتیم که اکثر آنها را باید شهید حساب کرد و حدود ١١‌هزار مجروح که حدود نصف آنها سرپایی معالجه شده یا می‌شوند».

🔸۲. سردار علایی نیز در صفحه ۲۸۵ جلد دوم کتاب «روند جنگ ایران و عراق» در مورد تعداد تلفات این عملیات چنین نوشته است: «در این عملیات حدود ۱۰۰۰ نفر از رزمندگان ایرانی شهید شدند و نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از آنان نیز مفقود شدند. حدود ۱۱ هزار نفر از ایشان نیز مجروح شدند.»
بر این اساس با استناد به نوشته های دو تن از شخصیت های موثر آن دوران می‌توان نتیجه گرفت که تعداد شهدای عملیات شکست خورده کربلای ۴ با احتساب افرادی که از آنها به عنوان مفقودالاثر یاد شده و اجساد شمار زیادی از آنان طی سالهای اخیر پیدا شده است، دستکم حدود ۵-۳ هزار نفر و تعداد مجروحین و معلولین این عملیات نیز حدود ۱۱ هزار نفر بوده است‌.

راه سلام

🔻دو. مرحوم #طاهری امام جمعه اسبق اصفهان، در ۹خرداد ۱۳۸۵ در مصاحبه با روزنامه اعتماد ملی چنین گفته است: «عملیات‌ کربلای‌ چهار بود. […] به‌ خط‌ مقدم‌ که‌ رسیدیم‌، دیدم‌ که‌ عراقی‌ها از منورهایی‌ استفاده‌ می‌کنند که‌ شب‌ را مانند روز روشن‌ می‌کند. به‌ #خرازی‌ گفتم‌ خودت‌ را به‌ آقای‌هاشمی‌ برسان‌ و بگو که‌ عملیات‌ لو رفته‌ است‌. خرازی‌ رفت‌ و برگشت‌ و گفت‌ که‌ آقای‌هاشمی‌ گفته‌ که‌ من‌ #مقلّد_امام‌ هستم‌ و باید عملیات‌ انجام‌ شود. من‌ پاسخ‌ دادم‌ که‌ امام‌ هم‌ اگر شرایط‌ را ببینند، اجازه‌ عملیات‌ نخواهند داد. اما به‌ هر حال‌ عملیات‌ انجام‌ شد. بچه‌های‌ ما چند دسته‌ بودند، گروهی‌ که‌ زیر آب‌ می‌رفتند و یک‌ لوله‌هایی‌ برای‌ نفس‌کشیدن‌ از بالای‌ سرشان‌ روی‌ آب‌ بیرون‌ می‌آمد و عده‌ای‌ هم‌ که‌ با قایق‌ می‌رفتند. عراقی‌ها این‌ لوله‌ها را می‌زدند و وقتی‌ بچه‌های‌ ما مجبور می‌شدند سرشان‌ را بالا بیاورند، آنان‌ را شهید می‌کردند. خلاصه‌ تعداد زیادی‌ از بچه‌های‌ ما را شهید کردند».

🔻 سه. #محسن_رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در سی و دومین سالروز عملیات کربلای_۴ برای اولین بار پرده از یک واقعیت تلخ در جنگ ۸ ساله ایران و عراق برداشته و در توییتی، اینگونه اقرار می کند: «عملیات کربلای چهار به منظور #فریب_دشمن انجام شد. اگر تحلیلگر تاریخی در فهم آن فریب بخورد، پس وای به حال نوشته‌های او. با عملیات کربلای چهار به دشمن وانمود کردیم که عملیات سالانه ما تنها همین بوده‌است. ده روز بعد در همان نقطه و در زمانی که نیروهای ارتش بعثی به مرخصی رفته بودند، عملیات کربلای پنج را انجام دادیم.»!

🔻 چهار. با تلفیق موارد “یک” تا “سه” این یادداشت، می توان نتیجه گرفت که سردار محسن_رضایی که اکنون بر کرسی معاونت ریاست‌جمهوری نشسته است و #هاشمی_رفسنجانی و برخی فرماندهان مشابه این دو که هیچ تجربه و سابقه درخشان نظامیگیری هم در کارنامه خود نداشته‌اند، با وجود لو رفتن عملیات و آگاهی از پرتلفات بودن عملیات و امکان برگشت پذیر بودن آن و تنها یکی بخاطر مقلِّد بودنش و دیگری برای #فریب_دادن دشمن بعثی، بیش از ۴۰ گردان مرکب از بهترین و جسورترین و ایثارگرترین جوانان این کشور را گوشت دم توپ می کنند و حدود ۵-۳ هزار نفر را به کشتن می دهند و حدود ۱۱ هزار نفر را مجروح و معلول می‌کنند تا به گفته خود تقلید را بر تحقیق ارجح و دشمن را فریب دهند!!

🔻 پنج. خدا رحمت کند شهید #حسن_باقری فرمانده لشکر ۵ نصر را که در یکی از سخنرانی هایش گفته بود: «خیلی برای ما راحت شده که ۳۰۰ تا جنازه رو توی عملیات بذاریم وسط معرکه بیاییم عقب. کار کردن [برنامه ریزی] قبل از عملیات خیلی سخت شده، ولی تلفات دادن در داخل عملیات خیلی ساده شده. هیچ به روی خودمون هم نمیاریم… اول جنگ بچه های تبریز تو دهلاویه ۷۰ تا شهید دادن، خدا شاهده همه تنشون می لرزید. حالا، هزار تا، دو هزار تا، سه هزار تا، اصلا انگار نه انگار. اگر فردا هم بهمون بگن صد هزار تا، مثل اینکه عددها دیگه، یک با هزار دیگه فرقی نداره….من خودم جوابی ندارم برای این [روش] روز قیامت بدم. اگه برادرا جواب دارن، خوش به حالشون».

👈براستی آیا امثال مرحوم #هاشمی، … و #محسن_رضایی در روز قیامت جوابی دارن بدن!؟

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط