امروز : ۱۰/ اسفند /۱۴۰۲ - ساعت ۰۱:۴۸

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

یک میلیون واحد دامی مازاد بر ظرفیت مراتع در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد

رییس اداره امور مراتع و بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اکنون بیش از یک میلیون واحد دامی مازاد بر ظرفیت مراتع در این استان وجود دارد که موجب تخریب و فرسایش خاک مراتع شده است.

سلیمان محمدی در گفت و گو با راه سلام افزود: علوفه مراتع این استان تنها جوابگوی چرای دام بیش از ۸۰۰ هزار واحد دامی است.

وی بیان کرد: هم اکنون بیش از یک میلیون و ۸۰۰ واحد دامی از مراتع و اراضی ملی استان استفاده می کنند که ۲.۵ برابر ظرفیت مراتع منابع طبیعی است.

محمدی تصریح کرد: آشنا نبودن روستاییان با جنگل و مرتع، نبود اشتغال در روستاها موجب فشار زیاد بر مراتع استان شده که این امر در کاهش فرسایش عرصه های طبیعی نقش مهمی دارد.

رییس اداره امور مراتع و بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از ۵۱۹ هزار و ۲۳۷ هکتار مرتع در مناطق مختلف این استان وجود دارد.

وی ابراز کرد: دام های سبک یک واحد و دام های سنگین تا چهار واحد دامی محسوب می شوند.

محمدی اظهار کرد: بیش از ۶ هزار و ۱۰۳ فقره پروانه چرای دام از سوی منابع طبیعی استان تاکنون برای دامداران روستایی و عشایری استان تاکنون صادر شده است.

تمام مراتع کهگیلویه و بویراحمد شناسنامه دار شدند

وی گفت: تمام مراتع کهگیلویه و بویراحمد تاکنون شناسنامه دار شده و حق استفاده از آنها برای دامداران مشخص شده است.

محمدی افزود: مرتعداران و دامداران دارای پروانه چرا باید طبق قوانین و مقررات سالانه نسبت به تمدید آن اقدام کنند عدم مراجعه منجربه ابطال پروانه چرا و بلا معارض شدن مرتع می‌شود.

وی تصریح کرد: تاریخ ورود و خروج دام، مدت چرای دام، ظرفیت مراتع، ایجاد تعادل بین دام و مرتع از مهم ترین راهکارها در زمینه مدیریت بهینه مراتع به شمار می رود.

رییس اداره امور مراتع و بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون بیش از ۳۰ پروانه چرای دام در استان ابطال شده است.

وی افزود: بر این اساس چنانچه دارنده پروانه چرای دام فوت کند، ظرف مدت ۲ سال از زمان فوت، همسر و فرزندان متوفی که ساکن محل یا عضو نظام عشایری یا به صورت مستمر به حرفه دامداری مشغول باشند، مکلفند صرفاً یک نفر از بین خود انتخاب کنند تا پروانه مرتع داری به وی انتقال یابد.

محمدی ادامه داد: چنانچه همسر و فرزندان مرتعدار متوفی تا تاریخ ابلاغ این شیوه نامه نسبت به اجرای این بند اقدام نکرده اند، اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مکلف است در صورت عدم احراز سایر شرایط نسبت به ابطال مجوز مرتعدار اقدام کند.

وی اظهار کرد: تمام امور مربوط به مرتعداران از جمله تمدید پروانه چرای دام و.. از طریق سامانه یکپارچه دولت به نام سامانه “سمطا” انجام می شود به منظور ثبت مشخصات مرتعداران در این سامانه لازم است دامداران و مرتعداران علاوه بر مراجعه به واحد مرتع منابع طبیعی شهرستان های مربوطه نسبت به تکمیل این مشخصات شامل کدملی، تاریخ تولد و… اقدام نمایند./ایرنا

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط