امروز : ۳۱/ تیر /۱۴۰۳ - ساعت ۱۶:۳۰

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

سد خرسان سه و فاجعه آب و هوایی در کهگیلویه و بویراحمد

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد تأکید کرد که سد خرسان سه در دهستان سادات محمودی این استان، یک چالش اساسی برای استان است و با ساخت آن اقلیم منطقه تغییر می‌کند.

به گزارش راه سلام، محسن پاکباز در یک نشست رسانه ای در یاسوج گفت: بدلیل ایجاد سطح تبخیر بالا در پشت سد‌ها، تأثیر محیطی آن‌ها بر پارامتر‌های اقلیمی بیشتر می‌شود و تغییر اقلیم بطور مستقیم بر ذخیره گاه زیست کره “دنا” و گیاهان و جانوران این منطقه تأثیر منفی بر جای می‌گذارد.

وی تأکید کرد: احداث سد خرسان سه مشکلات عدیده‌ای برای استان در پی خواهد داشت و لازم است همه متخصصان حوزه‌های مختلف استان با بررسی پیامد‌های احداث سد و با نگاه و بررسی کارشناسانه به تشریح و تببین این پیامد‌ها بپردازند.

پاکباز گفت: با جمع شدن حجم زیاد آب در پشت سد، درجه حرارت دنا افزایش یافته که به هم خوردن اکوسیستم منطقه را در پی خواهد داشت.

به گزارش راه سلام، سد خرسان سه یکی از ۲۵ سد در پرونده سرشاخه‌های کارون در زاگرس است که مطالعه آن از سال ۸۶ آغاز شد و مطابق با نظر کارشناسان طول دریاچه پشت سد از “آتشگاه” (از توابع شهرستان لردگان) تا “لماگون”(از توابع شهرستان دنا) ۳۷ کیلومتر است که زیست کره دنا را به صورت مستقیم تحت تأثیر قرار می‌دهد و اثرات مخربی بر این زیست کره دارد.

ذخیره‌گاه زیست کره “دنا” در غرب کشور و در دل رشته کوه‌های زاگرس در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان و چهارمحال بختیاری قرار گرفته است و یکی از نقاط با ارزش از منظر غنای زیستی در جهان محسوب می‌شود.

ذخیره‌گاه زیست‌کره دنا دارای تنوع زیستی متنوع و با ارزشی است، بیش از یک هفتم گونه‌های گیاهی موجود در ایران، در منطقه حفاظت شده دنا می‌رویند، تنوع جانوری در این ذخیره‌گاه از جمله ویژگی‌های ارزشمند آن است و حیات وحش دنا معرف سیمای جانوری زاگرس است.

با ساخت سد خرسان ۳ که پایین دست رشته کوه دنا واقع شده وضعیت منطقه برف گیر دنا را مختل کرده و تغییرات آب و هوایی شدیدی را در این منطقه شاهدخواهیم که علاوه بر خطرات جبران ناپذیری برای این زیست کره، زندگی و معیشت ساکنان را نیز تهدید می‌کند.

به گزارش راه سلام، کهگیلویه و بویراحمد استانی بکر و چهار فصل که مناطقی از آن گرمسیری و مناطقی ر بخش سردسیری واقع شده است و رشته کوه “دنا” در منطقه سردسیری قرار گرفته است که یکی از زیستگاه‌های مهم کشوری است.

استانی که دارای تنوع زیستی و مناطق سردسیری و گرمسیری و برخوردار از ظرفیت‌های گردشگری و طبیعی است آیا احداث سد خرسان سه نقشی در توسعه استان را دارد یا خطرات زیانباری برای آن خواهد داشت؟

کارشناسان باور دارند پیامد‌های سد خرسان ۳ علاوه بر خطرات زیست محیطی، افزایش مهاجرت و آسیب‌های اجتماعی، یکی از کم نظیرترین مکان‌های تاریخی و باستانی استان که می‌تواند آنرا به قطب گردشگری تبدیل می‌کند زیر آب می‌برد.

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط