امروز : ۱/ مرداد /۱۴۰۳ - ساعت ۱۵:۲۹

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

آغاز مهاجرت معکوس در مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در سه دهه اخیر بصورت معناداری شاهد کاهش جمعیت عشایری بوده‌ایم، ولی در دولت سیزدهم این روند کاهشی شده است.

فضل‌الله آذرفر در گفت‌وگو با راه سلام با اشاره به اینکه عشایر پیش‌قراولان اقتصاد مقاومتی و پیشران اقتصاد کشور هستند، گفت: در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۲ هزار خانوار با ۷۲ هزار نفر جمعیت عشایری داریم.

وی با اشاره به اینکه در ۳ دهه اخیر جمعیت عشایری روز به روز در حال کاهش بوده، همان گونه که روستاها خالی شده‌اند، عنوان کرد: هم اکنون به دلیل حمایت‌های دولت سیزدهم روند مهاجرت معکوس آغاز شده و این روند امیدوارکننده ادامه دارد.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد دلیل کاهش جمعیت عشایری را تمایل به رفاه شهرنشینی و سختی زندگی عشایری دانست و افزود: واقعیت امر در مناطق و جامعه عشایری دیگر آن  مردان قدیم عشایر نیستند، که تحمل بیشتر داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: در سه سال اخیر روند کاهش جمعیت عشایری در حال کنترل است و با برنامه‌های دولت خوشبختانه برای فرزندان عشایر ایجاد انگیزه شده که زندگی عشایری را ادامه دهند و ما امیدوار شده‌ایم.

آذرفر ادامه داد: توجه دولت سیزدهم در راستای عدالت‌محوری و کاهش فاصله خدمات‌رسانی، سبب شده که روند مهاجرت عشایر به شهر در حال کمتر شدن باشد.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به بیش از ۱۰ بازدید استاندار کهگیلویه و بویراحمد از مناطق عشایری، خاطرنشان کرد: پیگیری و مساعدت مسئولان ارشد دولتی نسبت به جامعه مولد و کم‌توقع عشایری ستودنی است.

وی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور در دو سفر استانی به کهگیلویه و بویراحمد به محض وارد شدن به استان به دو منطقه عشایرنشین گرگو و دشت سقاوه رفتند و مصوبات خوبی نیز برای توسعه و کمک به زندگی عشایری داشتند.

آذرفر با اشاره به اینکه در سفر رئیس جمهوری ۴ طرح ویژه عشایر از جمله زنجیره گوشت، توسعه گیاهان دارویی و صنایع دستی مصوب شد که در کهگیلویه و بویراحمد به عنوان پایلوت اجرا خواهد شد، تصریح کرد: این طرح‌ها در استان آغاز شده که بدون شک سبب رونق زندگی عشایری خواهد شد.

وی اضافه کرد: اعتبارات خوبی برای زیرساخت‌های آب و راه داشتیم به گونه‌ای که ۲۵۰ میلیارد تومان مصوب شد که از این میزان ۱۰۰ میلیارد برای آب‌رسانی و ۱۵۰ برای احداث و بهسازی راه‌های عشایری از محل مسئولیت اجتماعی وزارت نفت اختصاص یافت.

انتهای پیام/

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط