امروز : ۱/ مرداد /۱۴۰۳ - ساعت ۱۳:۵۶

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

تشدید بارش و احتمال آسیب به محصولات کشاورزی در ۲۵ استان + تشریح کامل

سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارندگی و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی در۲۵ استان و وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج تا ۲ متر در جنوب کشور خبر داد.

به گزارش راه سلام، سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح زرد از ادامه فعالیت سامانه‌های بارشی، باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ و در ارتفاعات البرز و ارتفاعات زاگرس مرکزی احتمال بارش برف از چهارشنبه تا شنبه (۱۰ تا ۱۳ آبان) خبر داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در اصفهان، یزد، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، نیمه جنوبی اردبیل، کردستان، همدان، لرستان، کرمانشاه، تهران، البرز، زنجان، قزوین، ارتفاعات مازندران، مرکزی، ایلام، شمال و شرق خوزستان، نیمه شمالی فارس، مرکز و غرب کرمان، هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان و پنجشنبه در خوزستان، ایلام، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، کردستان، زنجان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، جنوب قزوین، البرز، تهران، ارتفاعات مازندران، غرب سمنان، قم، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس، ارتفاعات کرمان پیش‌بینی می‌شود.

جمعه در فارس، یزد، نیمه شمالی کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، ارتفاعات استان‌های مازندران، البرز، تهران و سمنان، شمال هرمزگان و شنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، همدان، قزوین، ارتفاعات البرز، تهران و سمنان، جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و هرمزگان حاکمیت این شرایط جوی دور از انتظار نیست.

بر اثر این مخاطره جوی احتمال خسارت به محصولات باغی، زراعی، سازه‌های موقت و ماشین‌آلات کشاورزی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی تسریع در کشت محصولات پاییزه و انتقال نهاده‌های کشاورزی با اماکن مسقف، زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به وقوع بارش، عدم انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی با توجه به وقوع بارش، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان‌های مسقف مانند سیب زمینی، گردو، صیفی جات و مرکبات، کنترل دما و رطوبت انبار‌ها با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی، بسته نگهداشتن دریچه‌های گلخانه‌ها در هنگام کاهش دما و بارش، جلوگیری از نفوذ روان‌آب به داخل سالن‌های پرورشی، تنظیم دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخر‌ها با توجه به رخداد بارندگی و خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏‌ها و مسیل‏‌ها با توجه به وقوع بارش را توصیه می‌کند.

این سازمان همچنین با صدور هشدار سطح زرد از افزایش سرعت وزش بیشینه باد تا محدوده ۲۸ نات در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر و هرمزگان در خلیج فارس و تنگه هرمز و افزایش بیشینه ارتفاع امواج بین ۱.۵ تا ۲ متر از بعد از ظهر پنجشنبه تا اواخر وقت دوشنبه (۱۱ تا ۱۵ آبان) خبر داد.

این شرایط جوی روز پنجشنبه در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان بوشهر، جمعه، شنبه، یکشنبه و دوشنبه نیز در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های بوشهر و هرمزگان، در خلیج فارس و تنگه هرمز مورد انتظار است.

بر اثر این مخاطره جوی غرق شدن شناگران، پاره شدن تور‌های صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در تردد‌های دریایی شناور‌های سبک و نیمه‌سنگین و فعالیت‌های تفریحی، ایجاد اختلال در فعالیت‌های فراساحل و سکو‌های نفتی در فراساحل پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این شرایط جوی، ممنوعیت و محدودیت فعالیت‌های تفریحی، شنا، شیلاتی و تردد شناور‌های سبک و نیمه‌سنگین و تفریحی، اتخاذ محدودیت و تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناور‌ها و اندیشیدن تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های فراساحل و فعالیت‌های سکو‌های نفتی را توصیه می‌کند.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر‌ها و انجام کار‌های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار‌ها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط