امروز : ۲۴/ خرداد /۱۴۰۳ - ساعت ۱۳:۱۲

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

تجربه پاییزگردی با جاذبه های متنوع در کهگیلویه و بویراحمد

باغ تاریخی چشمه بلقیس شهرستان چرام از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد شاهکاری دلگشا و فرح بخش است که همه زیبایی های یک جاذبه طبیعی پاییزی برای گردشگری در نزدیکی شهر را دارد.

راه سلام/ پاییز به نیمه راه رسیده و برگ های زرین و رقصان درختان کم کم خود را بر دامن دنباله دار بادهای پاییزی سپرده اند،اینجا اما در استان چهار فصل کهگیلویه و بویراحمد خزان حال و هوایی دیگری دارد و می توان یک پاییزگردی متفاوت را تجربه کرد.

تجربه پاییزگردی با جاذبه های متنوع در کهگیلویه و بویراحمد

این استان در جنوب غربی ایران با حدود ۱۶هزار کیلومتر مساحت یک درصد وسعت کشورمان را در اختیار دارد اما اینجا ایران کوچکی از زیبایی های طبیعی را در خود جای داده است.

می توان در باغ همیشه بهار چشمه بلقیس، تلاش تماشایی برداشت محصولات باغی و جنگلی در روستاها، تکاپوی زندگی در زیستگاه های عشایر مناطق قشلاقی و زیبایی های برگ ریزان خزان در مناطقی مانند پارک جنگلی یاسوج را تجربه کرد.

قله دنا با چهار هزار و ۴۰۹ متر و منطقه لیشتر با ۵۰۰ متر از سطح دریا بلندترین و پست ترین نقاط این استان هستند که این تفاوت سطح باعث تنوع آب و هوایی شده به طوری که هم اکنون ارتفاعات دنا سفید پوش است ولی هوا در شهرستان های جنوبی چون گچساران و بهمئی کاملا بهاری و دلپذیر است.

در حالی که برگ درختان باغی و جنگلی برخی از مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد همچنان سبز و هوا کاملا بهاری است اما در شهرستان های شمالی این استان این روزها برگ های درختان خشکیده اند و رقص کنان فرش رنگارنگی را زیر پای عابران پهن کرده اند.

زیباترین جلوه های پاییزی را در کجا تماشا کنیم؟

در دنیای پرهیاهو و پرزرق و برق امروزی زندگی عشایری برای مردمان شهرنشین می تواند جذاب باشد چرا که اینجا با کمترین امکانات بیشترین آرامش نصیب اهالی می شود،صفا و صمیمیت، مهمان نوازی، قوی بودن حس نوع دوستی و تلاش برای کمک به یکدیگر باعث شده زندگی در طبیعت سرکش برای عشایر مردمان سخت کوش توام با آرامشی مثال زدنی باشد..

زندگی عشایری به عنوان یک سبک سنتی حیات اجتماعی و تماشای زیست مردمان قانع و سخت کوش که تقریبا همه نیازهای زندگیشان را خودشان درست می کنند در هوای بهاری میانه روز شهرستان های گرمسیری یکی از جذاب ترین جلوه های پاییزگردی در کهگیلویه و بویراحمد است.

تجربه پاییزگردی با جاذبه های متنوع در کهگیلویه و بویراحمد

عشایرنشینان خودساخته نیازی به مصالح آنچنانی برای درست کردن خانه خود ندارند اینجا پشم و نی برای درست کردن سیاه چادر کافی است اما با وجود سادگی همه چیز طعم و مزه مثال زدنی دارد در سبک زندگی عشایری بانوان در همان ساعت های اولیه بامداد بساط پخت نان محلی را پهن می کنند که بوی آن اهالی خانواده را با خوردن یک صبحانه سالم برای شروع یک روز پرکار سر ذوق می آورد.

بقیه مواد غذایی مورد نیاز عشایر مانند روغن، دوغ، شیر و گوشت با کمک همه اعضای خانواده درست می شود خلاصه در این سبک زندگی همه چیز اصالتش را حفظ کرده است.

مشاهده دوشیدن شیر، بافتن جاجیم و قالی،گرفتن روغن و کره از دوغ،درست کردن ماست،ساختن وسایلی مانند مشک برای خنک نگه داشتن لبنیات و آب، پخت غذا، انجام نظافت که روزانه از سوی بانوی ایل انجام می شود برپا کردن چادر، چوپانی، کمک به زایمان دام ها، پشم چینی، تلاش برای درمان دام های مصدوم در حوادث که روزانه از سوی مردان و پسران انجام می شود از دیگر جاذبه های زندگی پاییزگردی در کهگیلویه و بویراحمد است.

عشایر حتی شامگاهان هم برای چرخیدن چرخ زندگی در تلاش هستند جایی که زیر آسمان پرستاره و نور ماه دور هم جمع می شوند، تا برای برپایی آیین های مختلف زندگی چون عروسی، عید نوروز و کوچ برنامه ریزی کنند که این هم می تواند جاذبه های خاص خودش برای شهرنشینان را داشته باشد.

روستای پلکانی مارین

روستای پلکانی « مارین» که به ماسوله جنوب غرب ایران شهرت دارد به علت برداشت میوه های باغی، تجربه یک زندگی سنتی و هوای بسیار دلپذیر می تواند یکی از بهترین انتخاب ها در فصل پاییز باشد در این بهشت زیبا انواع میوه های تازه و خشک جنگلی و باغی از مغز بنه، بلوط، زالزالک گرفته تا انار، مویز، انجیر خشک ارگانیک و بی واسطه را می توان از تولیدکننده با قیمت مناسب خریداری کرد.

تجربه پاییزگردی با جاذبه های متنوع در کهگیلویه و بویراحمد

خانه های پله ای ،چشمه سارهای طبیعی ، باغ های میوه،آب و هوای دلپذیر و چشم اندازهای زیبا از جذابیت های طبیعی روستای مارین محسوب می شود اما طبیعت همه ظرفیت های این سرزمین بکر و رویایی نیست بلکه حفظ سنت های گذشتگان از سوی بومیان در کنار راه سلطنتی شوش به تخت جمشید و بیشاپور (در دوره هخامنشیان) که از هفت کیلومتری این روستا می گذرد اینجا را منطقه ای خیال انگیزی برای گردشگری کرده است.

اینجا واحدهای مسکونی در یک یا دو طبقه ساخته شده‌اند و پشت بام خانه حیاط خانه دیگری است و همین ویژگی روستا را به ماسوله شبیه کرده است ،این روستا در شیب ملایم دره قرار دارد واحدهای مسکونی در یک یا دو طبقه ساخته شده‌اند وپشت بام خانه حیاط خانه دیگری است و همین ویژگی روستا را به ماسوله شبیه کرده است.

معماری روستا متشکل از سقف های مسطح، ایوان، پنجره‌های کوچک و دیوارهای قطور است که از مصالحی چون سنگ، خشت، گل، آجر و تیرهای چوبی ساخته شده جذاب ترین ویژگی روستاست که در نگاه نخست هر بیننده ای را مجذوب خود می کند.

نغمه پرندگان،صدای چهارپایان، آسمان آبی با تکه های سفید ابر،محیطی آرام بدون دود و دم خودروها و آلودگی هوا بخشی از تجربه های مسافرانی است که به مارین سفر می کنند.

یکی دیگر از جاذبه های روستاگردی دانستن پیشینه تاریخی آن سرزمین است که گردشگر بداند پا جای قدم چه کسانی می گذارد؟

روستای « مارین»یکی از روستاهای تاریخی ایران است که راه سلطنتی شوش به تخت جمشید و بیشاپور (در دوره هخامنشیان)، از هفت کیلومتری این روستا عبور می‌کرده است.

موقعیت خاص روستای مارین، در دوره هخامنشیان ، اشکانیان و ساسانیان سبب احداث قلعه‌های متعدد راهبانی در حوزه نفوذ این روستا شده است.

وجود بقعه متبرکه امامزاده بی بی حمیده خاتون(س) از نوادگان امام موسی کاظم(ع) در کنار این روستا بر جذابیت این منطقه افزوده و گردشگران در بدو ورود به روستای « مارین» به زیارت این بانوی بزرگوار مشرف می شوند.

روستای باستانی دیل

روستای دیل که از جنوب به کوه کاردی و از شمال شرقی به کوه ولی گنج محدود می‌شود همزمان با فصل پاییز به دلیل برداشت میوه هایی چون پرتقال،نارنگی و لیموشیرین از سویی و برگ ریزان و جمع آوری میوه درختان جنگلی چون بنه و کلخنگ از سوی دیگر چون بهشتی دلنشین گردشگران را به سوی خود می خواند.

تجربه پاییزگردی با جاذبه های متنوع در کهگیلویه و بویراحمد

به راستی که زیباترین جلوه پاییزی سرزمین زیبای دیل رقص برگ و تماشای آن درآینه آب های روان منطقه چرزو مشاهده می شود جایی که نوای کبک خرامان،همراهی هوای دلپذیر و طبیعت هزار رنگ زده گردشگران را مدهوش این همه دلربایی طبیعت کرده است.

وجود بناهای به یادگار مانده از ایران باستان چون گنبدان گبر در چرزو، تنگ آسیاب، قلعه برج، ده بزرگ و قلعه شاه بهمن در کنارآستانه مقدس امامزاده بی بی کریمه (س)،امامزاده علی (ع) ، امامزاده بی بی رشیده (س) ،بی بی کیهانه (س) ، امامزاده میرحمزه (ع)، قدمگاه امام رضا (ع) امامزاده ابراهیم(ع) معروف به آقای شهدا لطف و صفایی خاص به این روستا بخشیده است .

گردشگران پس از انجام سیاحت و زیارت در روستای دیل می توانند با عبور از پل چوبی در هوایی دلپذیر، طبیعتی زیبا، به دور از هیاهوی شهر در جاده سلامت روستا پیاده روی دلچسبی داشته باشند.

چشمه بلقیس چُرام

باغ تاریخی چشمه بلقیس شهرستان چرام از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد شاهکاری دلگشا و فرح بخش است که همه زیبایی های یک جاذبه طبیعی پاییزی برای گردشگری در نزدیکی شهر را دارد.

این مکان دیدنی که در فاصله پنج کیلومتری جنوب شهر چرام و در کنار روستای کره شهبازی قرار دارد با هوای پاک و آسمان یک دست آبی،ترنم صدای آب جویبارها و چشمه ساران، نغمه دلنشین پرندگان ، تنوع درختان مثمر بهشت رویایی را پیش روی گردشگران گشوده است.

وجود چهار برج به ابعاد ۷۰ در ۱۵۰ متر در ضلع غربی باغ، چشمه و صخره‎ای بزرگ به ارتفاع ۲۰ متر بر زیبایی های باغ دل انگیز چشم بلقیس افزوده است و حوض ساخته شده در وسط این بهشت زمینی رویای بلقیس ملکه سبا در ایوان سلیمان پیامبر را تداعی می کند.

تجربه پاییزگردی با جاذبه های متنوع در کهگیلویه و بویراحمد

باغ زیبای چشمه بلقیس با مساحتی افزون بر پنج هکتار از شرق به جاده چرام ـ گچساران، از جنوب به اراضی کشاورزی و از غرب به باغی به نام عمران محدود می‌شود،این باغ با فوران آب چشمه‌های اصلی و چندین چشمهٔ فرعی آبیاری می‌شود به طوری که آب چشمه‌سار ها بوسیله لوله‌هایی در نهرهایی کوچک و بزرگ جریان می‌یابد که در نهایت رودخانه باغ، حوض مرکزی و حوضچه‌های باغ و جوی‌های تغذیه باغ را می‌سازند.

جوی بزرگ که بخشی از آب این چشمه‌ها را هدایت می‌کند و خود به دو جوی بزرگ و کوچک تقسیم می‌شود کار تغذیه آب حوض مرکزی باغ را انجام می‌دهد، سپس از طریق جویی دیگر آب حوض مرکزی تخلیه شده و به رود خروجی که اب باغ را به سمت شالیزارهای چرام می‌رساند هدایت می‌شود .

جویی دیگر که رودخانه کوچک درون باغ را می‌سازد در طول باغ امتداد می یابد و در نهایت به شالیزارهای چرام منتهی می‌شود،در این باغ گیاهان مختلفی وجود دارد که در دو دسته درختان، گیاه زینتی و گل‌ها دسته‌بندی مشوند. درختان باغ به دو دسته درختان میوه دارد از جمله گردو، گلابی، سیب، لیمو ترش، خرمالو، پرتقال، نارنگی، انجیر، انگور، توت، نارنج و نخل و درختان زینتی دسته‌بندی می‌شوند.

گل‌ها و گیاهان زینتی باغ نیز شامل گل‌های متنوعی از جمله شناخته‌ترین نوع آنها گل پیچک، گل رز و گل‌های متنوع دیگری مشود،در کنار باغ چشمه بلقیس باغ عمران وجود دارد، این باغ متعلق به اسکندرخان چرامی کلانتر شهرستان چرام است که تاریخ ساخت آن با تاریخ ساخت باغ چشمه بلقیس یکی است و ساختار باغ تا حد زیادی شبیه به باغ چشمه بلقیس می‌باشد .

پارک جنگلی یاسوج

پارک جنگلی یاسوج یا پارک بزرگ کوهستان یاسوج مساحتی نزدیک به هزار هکتار دارد و بزرگ‌ترین پارک جنگلی در جنوب کشور محسوب می‌شود. این جاذبه زیبا در شمال شرق شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، واقع شده و بخشی از حوزه‌ی آبخیز رودخانه‌ بشار محسوب می‌شود. پارک روی شیبی است که نمای زیبایی از شهر را برای بازدیدکننده به ارمغان می‌آورد.

قدم گذاشتن بر روی برگ های خشکیده اما رنگارنگ،زرد، نارنجی، قرمز درختان و صدای خش خش آن در حالی که نغمه سرایی پرندگان سکوت طبیعت را می شکند بهشتی از زیبایی های طبیعی در پارک جنگلی یاسوج را در دل مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد به ارمغان آوررده است.

کهگیلویه و بویراحمد که دارای ۲۸۰ تفرجگاه طبیعی و صدها جاذبه های تاریخی و مردمشناسی است با ۷۲۳هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد.

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط