امروز : ۱/ مرداد /۱۴۰۳ - ساعت ۱۳:۵۰

  • صفحه نخست
  • Uncategorized
  • پیش‌بینی۱۱هزار میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت‌ها در سفر رئیس جمهور به کهگیلویه و بویراحمد

جدیدترین خبر ها

تبلیغات

پر بازدیدها

پیش‌بینی۱۱هزار میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت‌ها در سفر رئیس جمهور به کهگیلویه و بویراحمد

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای توسعه زیرساخت های استان کهگیلویه و بویراحمد در سفر دوم رئیس جمهور ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.

سید علی احمدزاده در جمع خبرنگاران افزود: در سفر دور قبل رییس جمهور به استان در حوزه سرمایه گذاری کهگیلویه و بویراحمد نتوانسته بود اعتبار خوبی جذب کند اما در سفر پیش رو حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان برای سرمایه گذاری اختصاص داده شده است.

وی اظهارکرد: دولت توجه ویژه‌ای به حوزه زیرساخت های استان داشته است و این اعتبار در تاریخ استان بی نظیر و کم نظیر خواهد بود. چهار طرح مهم و راهبردی شامل ابر پروژه پتروشیمی گچساران، سد چمشیر، کارخانه قند، جاده پاتاوه به دهدشت با دستان رییس جمهور افتتاح خواهند شد و چندین طرح دیگر توسط وزرا افتتاح و کلنگ زنی خواهند شد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه پیش از این اعلام شده بود که آیت‌الله رئیسی و هیات دولت در دور دوم سفرهای استانی روزهای۲۲ و ۲۳ تیرماه ۱۴۰۲ به کهگیلویه و بویراحمد سفر می‌کند اما به دلیل همزمانی با سفر خارج از کشور رییس جمهور، چند روز به تعویق افتاده است، خاطرنشان کرد: سفر رئیس جمهور در روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته آینده انجام می‌گیرد و استان میزبان رییس جمهور و جمعی از وزرا خواهد بود.

احمد زاده تصریح کرد: سفر آیت الله رئیسی از فرودگاه یاسوج آغاز می‌شود و اولویت نخست رییس جمهور دیدار مردمی و سخنرانی چهره به چهره با مردم است.

وی ادامه داد: قرار است رییس جمهور در یاسوج  و در یکی از کم برخوردارترین شهرستان‌های استان (بهمئی) در جمع مردم سخنرانی کند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: پس از ورود در فرودگاه یاسوج، با محوریت جامعه عشایری کشور مراسم ویژه ای در شهرستان مارگون که کم برخوردارترین شهرستان استان محسوب می شود، برگزار خواهد شد و آیت‌الله رئیسی با مردم عشایر استان و استان‌های هم جوار دیدار خواهند داشت و برنامه های حمایتی از عشایر کشور را بیان خواهند کرد.

احمد زاده تاکید کرد: رییس جمهور در سفر به گچساران دو طرح مهم شامل پتروشیمی و سد چمشیر را افتتاح خواهد کرد و مجدد وارد شهر یاسوج می شود.

وی تصریح کرد: پس از آن کارخانه قند یاسوج توسط رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد و آغاز بکار خواهد کرد. این کارخانه در سفر نخست رییس جمهور ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار دریافت کرد و هم اکنون از سوی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) به طور کامل بازسازی شده است.رئیس جمهور سپس سخنرانی در بین مردم مرکز استان در ورزشگاه تختی یاسوج صورت خواهد گرفت.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: افتتاح پروژه جاده پاتاوه – دهدشت که مصوبه سال ۷۳ سفر مقام معظم رهبری بوده را نیز خواهیم داشت، این پروژه سال ها طول کشیده است و در این سفر بهره برداری می شود.

احمد زاده افزود: اعتبارات ویژه‌ای برای این پروژه در سفر نخست رییس جمهور درنظر گرفته شد، همچنین قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) به پروژه سرعت خوبی داد، تونلی که یک سال و نیم پیش ریزش کرد اصلاح شد و در این جاده با همت قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) سه شیفت در حال کار هستند که در روز سه شنبه افتتاح و رسماً به بهره‌برداری می‌رسد.  

وی اظهارکرد: پس از برنامه افتتاح مسیر پاتاوه به دهدشت، رییس جمهور عازم بهمئی خواهد شد و بیمارستان ۳۲ تختخوابی شهید حاج قاسم سلیمانی به بهره‌برداری خواهد رسید. سخنرانی رییس جمهور در شهرستان بهمئی و دیدار مردمی برگزار خواهد شد و مجدد رییس جمهور عازم یاسوج می شود و در نشست شورای اداری استان شرکت می کند و همزمان نشست سرمایه‌گذاران استانی و تولیدکنندگان برگزار می‌شود و تعدادی از سرمایه‌گذاران پروژه‌های بزرگ در حضور رئیس جمهور صحبت خواهند کرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: طرح های بزرگ شامل کارخانه قند یاسوج، جاده پاتاوه به دهدشت، سد چمشیر، پتروشیمی گچساران توسط رییس جمهور افتتاح می شوند و دیگر پروژه ها شامل کلنگ زنی و افتتاح به دست وزرا انجام خواهد شد.

احمدزاده تصریح کرد: کلنگ زنی طرح های مهمی همچون پتروپالایشگاه گچساران، پتروشیمی چرام، مینی پالایشگاه دهدشت، ابرپروژه میدان گازی مختار در این سفر انجام خواهند شد. طرح میدان گازی مختار با حفر چاه‌های ۱۱‌گانه به عمق چهار هزار متر و تأسیسات گاز شیرین کن وارد فاز اجرایی خواهد شد و توسعه این میدان گازی از سد تنگ سرخ تا شهرستان لردگان وارد فاز مطالعاتی خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین سد سقاوه با مخزن ۲ میلیون متر مکعب کلنگ زنی و در مدار ساخت قرار می‌گیرد. مجری این طرح وزارت دفاع است، این سد آب آشامیدنی روستاهای اطراف، زمین‌های کشاورزی مارگون، کارخانه سیمان و شهرک صنعتی را تأمین می‌کند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در این سفر همچنین تقاطع غیرهمسطح ورودی پلیس راه یاسوج به شیراز و پل دوم مختار در کمربندی یاسوج کلنگ زنی می‌شود.زهمچنین پل کلو در جاده یاسوج به سی سخت به طول ۳۲۵ متر به عنوان بلندترین پل قوسی کشور کلنگ زنی می‌شود.

احمد زاده با بیان اینکه شهرک‌های گلخانه‌ای در حال آماده‌سازی هستند و تعدادی هم در مرحله بهره برداری اند، تاکید کرد: همچنین در حوزه کارخانه های خوراک دام و طیور و آبزیان گام های خوبی برداشته شده است و در حوزه خوراک آبزیان چندین کارخانه افتتاح می شود.

وی ادامه داد: مجموعه یک میلیون قطعه‌ای تولید مرغ در شهرستان بهمئی در حال اجراست و مجموعه تولید ۲۵۰ هزار قطعه‌ای مرغ و کشتارگاه  گچساران کلنگ زنی می‌شود البته در این طرح که بخش سردخانه آن پیشرفت ۶۰ درصدی دارد سرمایه‌گذار قریب به ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به نرخ بیکاری در این استان گفت: در ابتدای استقرار دولت نرخ بیکاری استان ۱۰.۲ درصد بود و پایان ۱۴۰۱ به ۷.۳ درصد رسید و طبق آخرین آمار اکنون این نرخ به ۶.۷ درصد کاهش یافت. امیدواریم با افتتاح این طرح ها شاهد تحولات عظیم در استان باشیم و تعداد بیکاران استان کاهش یابد.

احمدزاده افزود: یکی از مطالبات به حق مردم استان سد آبریز کهگیلویه است که تحول‌زا در کشاورزی و معیشت مردم خواهد بود که این سد مطالبه شده اما مقدمات کار برای کلنگ زنی آماده نشده است.سهم آب ما در مارون برداشت نمی شود و جذب استان خوزستان می شود.

وی اظهارکرد: پمپاژ آب رودخانه مارون به دهدشت غربی، موجب کم شدن ۵۶ میلیون متر مکعبی حقابه سد آبریز شد و با پایین آوردن دیوار سد، وزارت نیرو اعلام کرد که باید مطالعات سد مجددا انجام بگیرد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: مجوز زیست محیطی این سد که مهمترین مجوز بوده را اخذ کردیم، وزیر نیرو قول داده که این سد ساخته شود  اما منتظر تکمیل مطالعات هستند و مردم استان مطمئن باشند که سد آبریز از روند ساخت خارج نشده است.

احمدزاده تصریح کرد: ساخت راه آهن یاسوج یکی از دیگر مطالبات ما از هیات دولت خواهد بود زیرا با ساخت آن استان متحول خواهد شد و راه آهن اقلید به یاسوج باید به سمت گچساران و دهدشت ادامه یابد و به استان خوزستان متصل شود. توسعه فرودگاه های استان، توسعه بهداشت و درمان و مراکز درمانی و ایجاد مرکز پرتو درمانی از دیگر مطالبات استان است.

به گزارش راه سلام، وی بیان کرد: البته استان کهگیلویه و بویراحمد به یک انسجام و وحدت دورنی نیاز دارد و همه باید به سمت مطالبات ملی بروند و صدای واحدی برای استان وجود داشته باشد و نیاز به همدلی اقشار مختلف مردم استان است.  سیاسیون و جریانات خاص سیاسی همه یک صدا به توسعه و پیشرفت استان فکر کنند تا از این سفر که یک ظرفیت مهم است استفاده کنیم.

لینک کوتاه :

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار مرتبط